Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Filamenty zbytku supernovy v Plachtách

Uznání: CTIO, NOIRLab, DOE, NSF, AURA; Processing: T. A. Rector (U. Alaska Anchorage), M. Zamani & D. de Martin (nsf's NOIRLab)

Výbuch skončil, ale následky přetrvávají. Asi před jedenácti tisíci lety bylo možné pozorovat, jak hvězda v souhvězdí Plachet (Vela) explodovala a vytvořila zvláštní světelný bod, který byl krátce viditelný pro lidi žijící poblíž počátku psané historie. Vnější vrstvy hvězdy narazily do mezihvězdného prostředí a vyvolaly rázovou vlnu, která je viditelná dodnes. Snímek zachycuje část této vláknité a gigantické rázové vlny ve viditelném světle. Jak plyn letí od vybuchlé hvězdy, rozptyluje se a reaguje s mezihvězdným prostředím, přičemž vzniká světlo mnoha různých barev a energetických pásem. Ve středu pozůstatku po supernově v Plachtách zůstal pulzar, hvězda hustá jako jaderná hmota, která se během jediné sekundy otočí více než desetkrát.

Snímky z pondělního zatmění: Pozoruhodné příspěvky do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-01-10 Mozaika zbytku supernovy v Plachtách
  2. Youtu.be: Animation of Supernova Producing a Black Hole
  3. Wikipedia: Cave_painting
  4. APOD: 2013-09-24 Místní pápěří
  5. APOD: 2021-04-14 Rázová vlna supernovy - mlhovina Tužka
  6. NOIRLab.edu: Ghostly Stellar Tendrils of the Vela Supernova Remnant
  7. NASA: Visible Light
  8. NASA: Radioactive Decay in Supernova Remnants
  9. Wikipedia: Vela_Supernova_Remnant
  10. NASA: Neutron Stars
  11. Youtu.be: Funny Dog chasing tail (cane divertente) Jack Animals

Štítky: Supernova


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »