Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Filamenty zbytku supernovy v Plachtách

Uznání: CTIO, NOIRLab, DOE, NSF, AURA; Processing: T. A. Rector (U. Alaska Anchorage), M. Zamani & D. de Martin (nsf's NOIRLab)

Výbuch skončil, ale následky přetrvávají. Asi před jedenácti tisíci lety bylo možné pozorovat, jak hvězda v souhvězdí Plachet (Vela) explodovala a vytvořila zvláštní světelný bod, který byl krátce viditelný pro lidi žijící poblíž počátku psané historie. Vnější vrstvy hvězdy narazily do mezihvězdného prostředí a vyvolaly rázovou vlnu, která je viditelná dodnes. Snímek zachycuje část této vláknité a gigantické rázové vlny ve viditelném světle. Jak plyn letí od vybuchlé hvězdy, rozptyluje se a reaguje s mezihvězdným prostředím, přičemž vzniká světlo mnoha různých barev a energetických pásem. Ve středu pozůstatku po supernově v Plachtách zůstal pulzar, hvězda hustá jako jaderná hmota, která se během jediné sekundy otočí více než desetkrát.

Snímky z pondělního zatmění: Pozoruhodné příspěvky do APODu.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-01-10 Mozaika zbytku supernovy v Plachtách
  2. Youtu.be: Animation of Supernova Producing a Black Hole
  3. Wikipedia: Cave_painting
  4. APOD: 2013-09-24 Místní pápěří
  5. APOD: 2021-04-14 Rázová vlna supernovy - mlhovina Tužka
  6. NOIRLab.edu: Ghostly Stellar Tendrils of the Vela Supernova Remnant
  7. NASA: Visible Light
  8. NASA: Radioactive Decay in Supernova Remnants
  9. Wikipedia: Vela_Supernova_Remnant
  10. NASA: Neutron Stars
  11. Youtu.be: Funny Dog chasing tail (cane divertente) Jack Animals

Štítky: Supernova


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »