Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Filamenty zbytku supernovy v Plachtách

Uznání: CTIO, NOIRLab, DOE, NSF, AURA; Processing: T. A. Rector (U. Alaska Anchorage), M. Zamani & D. de Martin (nsf's NOIRLab)

Výbuch skončil, ale následky přetrvávají. Asi před jedenácti tisíci lety bylo možné pozorovat, jak hvězda v souhvězdí Plachet (Vela) explodovala a vytvořila zvláštní světelný bod, který byl krátce viditelný pro lidi žijící poblíž počátku psané historie. Vnější vrstvy hvězdy narazily do mezihvězdného prostředí a vyvolaly rázovou vlnu, která je viditelná dodnes. Snímek zachycuje část této vláknité a gigantické rázové vlny ve viditelném světle. Jak plyn letí od vybuchlé hvězdy, rozptyluje se a reaguje s mezihvězdným prostředím, přičemž vzniká světlo mnoha různých barev a energetických pásem. Ve středu pozůstatku po supernově v Plachtách zůstal pulzar, hvězda hustá jako jaderná hmota, která se během jediné sekundy otočí více než desetkrát.

Snímky z pondělního zatmění: Pozoruhodné příspěvky do APODu.

Seznam odkazů v popisu

 1. APOD: 2019-01-10 Mozaika zbytku supernovy v Plachtách
 2. Youtu.be: Animation of Supernova Producing a Black Hole
 3. Wikipedia: Cave_painting
 4. APOD: 2013-09-24 Místní pápěří
 5. APOD: 2021-04-14 Rázová vlna supernovy - mlhovina Tužka
 6. NOIRLab.edu: Ghostly Stellar Tendrils of the Vela Supernova Remnant
 7. NASA: Visible Light
 8. NASA: Radioactive Decay in Supernova Remnants
 9. Wikipedia: Vela_Supernova_Remnant
 10. NASA: Neutron Stars
 11. Youtu.be: Funny Dog chasing tail (cane divertente) Jack Animals

Štítky: Supernova


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »