Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3 AT

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Navzdory jejich podobnosti s R2D2 nejsou tito tři droidi těmi, které hledáte. Místo toho se jedná o schránky pro 1,8metrové pomocné dalekohledy (AT - Auxiliary Telescopes) na observatoři Paranal v poušti Atacama v Chile. Doplňkové dalekohledy AT se využívají pro interferometrii, techniku pozorování s extrémně vysokým rozlišením v součinnosti s osmimetrovými jednotkami Velmi velkého dalekohledu. V provozu jsou celkem čtyři AT, z nichž každý je vybaven transportérem který pohybuje dalekohledem po dráze, což umožňuje různá uspořádání s jednotkami Velkého dalekohledu. Aby mohl pracovat jako interferometr, je pak světlo z každého dalekohledu přivedeno do společného ohniska soustavou zrcadel v podzemních tunelech. Nad těmito třemi AT se nachází Velké a Malé Magellanovo mračno, což jsou vzdálené satelitní galaxie naší Mléčné dráhy. Na jasné a jinak tmavé jižní obloze se podél obzoru slabě táhne nazelenalá záře světélkování vzduchu zemské atmosféry.

Seznam odkazů v popisu

  1. YouTube.com: Baby Talks To R2D2
  2. ESO.org: The VLTI Auxiliary Telescopes
  3. NASA: Atacama Greening
  4. ESO.org: The VLTI Auxiliary Telescopes
  5. ESO.org: The Very Large Telescope Interferometer
  6. Blogspot.com: Holy Moving Telescopes, Batman
  7. APOD: 2006-08-09 Magellanické ráno
  8. APOD: 2011-08-17 Perseida dole

Štítky: Dalekohled, Interferometer, Magellanic clouds, R2d2


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »