Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3 AT

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Navzdory jejich podobnosti s R2D2 nejsou tito tři droidi těmi, které hledáte. Místo toho se jedná o schránky pro 1,8metrové pomocné dalekohledy (AT - Auxiliary Telescopes) na observatoři Paranal v poušti Atacama v Chile. Doplňkové dalekohledy AT se využívají pro interferometrii, techniku pozorování s extrémně vysokým rozlišením v součinnosti s osmimetrovými jednotkami Velmi velkého dalekohledu. V provozu jsou celkem čtyři AT, z nichž každý je vybaven transportérem který pohybuje dalekohledem po dráze, což umožňuje různá uspořádání s jednotkami Velkého dalekohledu. Aby mohl pracovat jako interferometr, je pak světlo z každého dalekohledu přivedeno do společného ohniska soustavou zrcadel v podzemních tunelech. Nad těmito třemi AT se nachází Velké a Malé Magellanovo mračno, což jsou vzdálené satelitní galaxie naší Mléčné dráhy. Na jasné a jinak tmavé jižní obloze se podél obzoru slabě táhne nazelenalá záře světélkování vzduchu zemské atmosféry.

Seznam odkazů v popisu

  1. YouTube.com: Baby Talks To R2D2
  2. ESO.org: The VLTI Auxiliary Telescopes
  3. NASA: Atacama Greening
  4. ESO.org: The VLTI Auxiliary Telescopes
  5. ESO.org: The Very Large Telescope Interferometer
  6. Blogspot.com: Holy Moving Telescopes, Batman
  7. APOD: 2006-08-09 Magellanické ráno
  8. APOD: 2011-08-17 Perseida dole

Štítky: Dalekohled, Interferometer, Magellanic clouds, R2d2


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »