Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3 AT

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Navzdory jejich podobnosti s R2D2 nejsou tito tři droidi těmi, které hledáte. Místo toho se jedná o schránky pro 1,8metrové pomocné dalekohledy (AT - Auxiliary Telescopes) na observatoři Paranal v poušti Atacama v Chile. Doplňkové dalekohledy AT se využívají pro interferometrii, techniku pozorování s extrémně vysokým rozlišením v součinnosti s osmimetrovými jednotkami Velmi velkého dalekohledu. V provozu jsou celkem čtyři AT, z nichž každý je vybaven transportérem který pohybuje dalekohledem po dráze, což umožňuje různá uspořádání s jednotkami Velkého dalekohledu. Aby mohl pracovat jako interferometr, je pak světlo z každého dalekohledu přivedeno do společného ohniska soustavou zrcadel v podzemních tunelech. Nad těmito třemi AT se nachází Velké a Malé Magellanovo mračno, což jsou vzdálené satelitní galaxie naší Mléčné dráhy. Na jasné a jinak tmavé jižní obloze se podél obzoru slabě táhne nazelenalá záře světélkování vzduchu zemské atmosféry.

Seznam odkazů v popisu

  1. YouTube.com: Baby Talks To R2D2
  2. ESO.org: The VLTI Auxiliary Telescopes
  3. NASA: Atacama Greening
  4. ESO.org: The VLTI Auxiliary Telescopes
  5. ESO.org: The Very Large Telescope Interferometer
  6. Blogspot.com: Holy Moving Telescopes, Batman
  7. APOD: 2006-08-09 Magellanické ráno
  8. APOD: 2011-08-17 Perseida dole

Štítky: Dalekohled, Interferometer, Magellanic clouds, R2d2


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »