Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Teploty na exoplanetě WASP 43b

Uznání ilustrace: NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI)
Science: Taylor Bell (BAERI), Joanna Barstow (The Open University), Michael Roman (University of Leicester)

Exoplaneta WASP-43b o velikosti Jupiteru obíhá kolem své mateřské hvězdy vzdálené pouhých 280 světelných roků od Země, je slapově vázaná a svou hvězdu oběhne jednou za 0,8 pozemského dne. Od malého chladného slunce ji tak dělí asi 2 miliony kilometrů (méně než 1/25 orbitální vzdálenosti Merkuru). Přesto se na denní straně, která je vždy obrácena ke své mateřské hvězdě, teplota blíží k úmorným 2 500 stupňům F (1370 C), jak bylo změřeno v infračervené vlnové délce přístrojem MIRI na palubě Kosmického dalekohledu Jamese Webba. Na této ilustraci dráhy horké exoplanety měření Webbova dalekohledu rovněž ukazují, že teploty na noční straně zůstávají nad 1 000 stupňů F (537 C). To naznačuje, že silné rovníkové větry cirkulují atmosférické plyny z denní strany na noční dříve, než se stihnou zcela ochladit. Exoplaneta WASP-43b se nyní formálně jmenuje Astrolábos a její mateřská hvězda typu K byla pokřtěna jako Gnomon. Webbova infračervená spektra detekovala vodní páru na noční i denní straně planety, což poskytuje informace o oblačné pokrývce na Astrolábosu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: WASP-43 b
  2. WebbTelescope.org: NASA's Webb Maps Weather on Planet 280 Light-Years Away
  3. WebbTelescope.org: Hot Gas-Giant Exoplanet WASP-43 b (Temperature Maps)
  4. Wasp-Planets.net: WASP Planets
  5. Nature.com: Nightside clouds and disequilibrium chemistry on the hot Jupiter WASP-43b
  6. NASA: NASA’s Webb Maps Weather on Planet 280 Light-Years Away

Štítky: Exoplanet, Wasp-43b, Jwst


37. vesmírný týden 2024

37. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 9. do 15. 9. 2024. Měsíc na večerní obloze dorůstá k první čtvrti. Večer se jen opravdu velmi nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno za svítání lze spatřit ještě Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a silné erupce nastaly i na odvrácené polokouli, tak uvidíme, co zde bude, až se skvrny natočí k nám. Kosmická loď Starliner se v bezpilotním režimu odpojila od ISS a přistála úspěšně zpátky na Zemi. Očekáváme start mise Polaris Dawn a Sojuzu k ISS. Před 50 lety byl objeven Jupiterův měsíc Leda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Okolí hvězdy WR134 v Labuti

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2024 obdržel snímek „Okolí hvězdy WR 134 v Labuti“, jehož autorem je Václav Kubeš.     V červencovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, jsme se opět podívali na letní

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko 8.9.2024

Slnko 8.9.2024

Další informace »