Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Teploty na exoplanetě WASP 43b

Uznání ilustrace: NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI)
Science: Taylor Bell (BAERI), Joanna Barstow (The Open University), Michael Roman (University of Leicester)

Exoplaneta WASP-43b o velikosti Jupiteru obíhá kolem své mateřské hvězdy vzdálené pouhých 280 světelných roků od Země, je slapově vázaná a svou hvězdu oběhne jednou za 0,8 pozemského dne. Od malého chladného slunce ji tak dělí asi 2 miliony kilometrů (méně než 1/25 orbitální vzdálenosti Merkuru). Přesto se na denní straně, která je vždy obrácena ke své mateřské hvězdě, teplota blíží k úmorným 2 500 stupňům F (1370 C), jak bylo změřeno v infračervené vlnové délce přístrojem MIRI na palubě Kosmického dalekohledu Jamese Webba. Na této ilustraci dráhy horké exoplanety měření Webbova dalekohledu rovněž ukazují, že teploty na noční straně zůstávají nad 1 000 stupňů F (537 C). To naznačuje, že silné rovníkové větry cirkulují atmosférické plyny z denní strany na noční dříve, než se stihnou zcela ochladit. Exoplaneta WASP-43b se nyní formálně jmenuje Astrolábos a její mateřská hvězda typu K byla pokřtěna jako Gnomon. Webbova infračervená spektra detekovala vodní páru na noční i denní straně planety, což poskytuje informace o oblačné pokrývce na Astrolábosu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: WASP-43 b
  2. WebbTelescope.org: NASA's Webb Maps Weather on Planet 280 Light-Years Away
  3. WebbTelescope.org: Hot Gas-Giant Exoplanet WASP-43 b (Temperature Maps)
  4. Wasp-Planets.net: WASP Planets
  5. Nature.com: Nightside clouds and disequilibrium chemistry on the hot Jupiter WASP-43b
  6. NASA: NASA’s Webb Maps Weather on Planet 280 Light-Years Away

Štítky: Exoplanet, Wasp-43b, Jwst


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »