Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Impaktní kráter Manicouagan z vesmíru

Uznání: NASA, International Space Station Expedition 59

Posádka expedice 59 Mezinárodní kosmické stanice pořídila 11.dubna na oběžné dráze 400 kilometrů nad kanadským Quebecem tento snímek široké řeky Svatého Vavřince a podivně kruhového jezera Manicouagan. Jezero ve tvaru prstence vpravo od středu je moderní nádrží uvnitř erodovaného pozůstatku dávného impaktního kráteru o průměru 100 kilometrů. Tento starodávný kráter je z oběžné dráhy velmi nápadný a je viditelnou připomínkou toho, že je Země vůči kamenům z vesmíru zranitelná. Více než 200 milionů let starý kráter Manicouagan vznikl pravděpodobně nárazem kamenného tělesa o průměru asi 5 kilometrů. V současné době není známa žádná planetka, u níž by byla významná pravděpodobnost, že v příštím století narazí do Země. Koordinační úřad pro planetární obranu NASA každý měsíc vydává aktualizované informace, v nichž uvádí nejnovější údaje o přiblížení objektů do blízkosti Země a další fakta o kometách a planetkách, které by mohly představovat potenciální nebezpečí srážky se Zemí.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Expedition 59
  2. Wikipedia: Manicouagan_Reservoir
  3. APOD: 2018-05-29 Polární záře nad kráterem Manicouagan z kosmické stanice
  4. APOD: 2013-08-12 Orbity potenciálně nebezpečných asteroidů
  5. NASA: Planetary Defense News
  6. NASA: Near-Earth Asteroids as of May 2024

Štítky: Kráter, Impakt, Neo, Planetární obrana


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »