Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M78 z Kosmického dalekohledu Euclid

Uznání a licence: ESA, Euclid, Euclid Consortium, NASA; Processing: J.-C. Cuillandre (CEA Paris-Saclay), G. Anselmi

Tvorba hvězd může být chaotická. Nový kosmický dalekohled ESA Euclid na sluneční orbitě nedávno pořídil dosud nejpodrobnější snímek jasné hvězdotvorné oblasti M78, aby pomohl zjistit, jak moc je tvorba hvězd chaotická. Poblíž středu snímku se nachází M78 ve vzdálenosti pouhých asi 1300 světelných roků s hlavním zářícím jádrem o rozměru asi 5 světelných roků. Snímek byl pořízen jak ve viditelném, tak v infračerveném světle. Fialový odstín v centru M78 je způsoben tmavým prachem, který přednostně odráží modré světlo horkých, mladých hvězd. V tomto krásném a vypovídajícím koutu oblohy lze sledovat složité prachové pásy a vlákna. Vlevo nahoře je přidružená oblast tvorby hvězd NGC 2071 a vpravo dole je vidět třetí oblast tvorby hvězd. Všechny tyto mlhoviny jsou součástí rozsáhlého Komplexu molekulárních mračen v Orionu, který lze najít i malým dalekohledem severně od Orionova pásu.

Další bonbónky oblohy nalezené Euclidem: Nejnovější snímky zveřejněné z dalekohledu Euclid.

Seznam odkazů v popisu

  1. ESA.int: European Space Agency - United space in Europe
  2. ESA.int: euclid - Exploring the dark Universe
  3. ESA.int: THE SECOND LAGRANGIAN POINT, L2
  4. APOD: 2021-01-21 M78 v širokém poli
  5. NASA: What Is a Light-Year?
  6. ESA.int: Euclid’s new image of star-forming region Messier 78
  7. NASA: Visible Light
  8. NASA: Infrared Waves
  9. APOD: 2017-01-24 M78 a Orion Dust Reflections
  10. SWIN.edu.au: Dust Grain
  11. Wikipedia: Reflection_nebula
  12. ImgFlip.com: Foto: pejsci :-)
  13. Wikipedia: NGC_2071
  14. Wikipedia: Orion_molecular_cloud_complex
  15. APOD: 2015-03-16 Mračna v lovci Orionu

Štítky: Dalekohled


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »