Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Časosběr: Polární záře, SAR a Mléčná dráha

Uznání a copyright videa: Jeff Dai (TWAN); Music (License): Suite bergamasque by Claude Debussy

Co se této neobvyklé noci děje na obloze? Na 4,5hodinovém 360stupňovém panoramatickém videu je asi nejnápadnější růžová a fialová polární záře. To proto, že tato noc na 11. května byla slavná svojí oblohou s polárními zářemi po celém světě. S postupující nocí se třpytí pásy polární záře, vychází centrální pás naší Mléčné dráhy a hvězdy se pohybují, jak se pod nimi Země otáčí. Současně je zde zachycen vzácný červený pás probíhající nad polární září: SAR oblouk, který se podle pozorování mění jen nepatrně. Blikání pod obzorem způsobují projíždějící auta, zatímco pohybující se body na obloze jsou družice a letadla. Video bylo pořízeno ze Sin-ťiangu v Číně pomocí čtyř samostatných kamer.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Panorama
  2. NASA: What Is an Aurora?
  3. NASA: Historic Geomagnetic Storm Dazzles
  4. Facebook: Sky: Giant Sunspot Region 3664 and Resulting Auroras
  5. APOD: 2013-06-09 Polární záře nad Norskem
  6. APOD: 2024-05-29 Lunární korona nad Paříží
  7. NASA: The Milky Way Galaxy
  8. APOD: 2001-01-10 Podívejte se na otáčení oblohy
  9. APOD: 2020-07-01 Naše otáčející se Země
  10. SpaceWeatherArchive.com: Surprise: Some Red Auroras are *not* Auroras
  11. Youtu.be: The Beauty of Xinjiang: China's Stunning Grasslands by Drone
  12. Wikipedia: China
  13. Ftcdn.net: Foto: Čtyři kočičky v brýlích a oblečcích :-)

Štítky: Polární záře, Oblouk SAR, Mléčná dráha


1. vesmírný týden 2026

1. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 12. 2025 do 4. 1. 2026. Ještě se loučíme se starým rokem a už nám začíná první týden toho nového. Zakončíme ho úplňkem Měsíce, což znamená, že letos meteory roje Kvadrantidy asi neuvidíme. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět celou noc. Další planety jsou slabé a přezařuje je Měsíc nebo jsou úhlově blízko Slunci. Aktivita Slunce se podle očekávání zvýšila. V kosmonautice jsme mohli zaznamenat po delší době i dva neúspěšné starty, ale i závěr roku ještě přináší další starty. Před 225 lety se podařilo nalézt první těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, trpasličí planetu Ceres.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter nad západním obzorem

Další informace »