Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protostelární výtoky v Hadovi

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, Klaus Pontoppidan (NASA-JPL), Joel Green (STScI)

Na podrobném snímku Mlhoviny v Hadovi, který pořídil Kosmický dalekohled Jamese Webba, proudí z nově vzniklých hvězd výtrysky materiálu. Mohutné protohvězdné výtrysky jsou bipolární, jedná se o dvojice výtrysků, které chrlí v opačných směrech. Jejich směry jsou kolmé na akreční disky vytvořené kolem otáčejících se a kolabujících hvězdných infantů. Na snímku z kamery NIRcam představuje načervenalá barva emise molekulárního vodíku a oxidu uhelnatého, které vznikají při srážkách výtrysků s okolním plynem a prachem. Ostrý snímek poprvé ukazuje, že jednotlivé výtrysky detekované v Mlhovině v Hadovi (Serpens), jsou obecně rovnoběžné. Tento výsledek se očekával, ale teprve nyní se jasně ukázal díky Webbovu podrobnému výzkumu této aktivní oblasti tvorby mladých hvězd. Jasnější hvězdy v popředí vykazují charakteristické Webbovy difrakční paprsky. Tento detailní snímek při odhadované vzdálenosti Mlhoviny v Hadovi 1300 světelných roků zabírá zhruba 1 světelný rok.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: First-of-Its-Kind Detection Made in Striking New Webb Image
  2. APOD: 2023-09-19 HH 211: Výtrysky ze vznikající hvězdy
  3. WebbTelescope.org: How Are Stars Born?
  4. APOD: 2022-11-18 Protohvězda uvnitř L1527
  5. WebbTelescope.org: Serpens North – Aligned Outflows Crop (NIRCam)
  6. arXiv.org: Why are (almost) all the protostellar outflows aligned in Serpens Main?
  7. WebbTelescope.org: Webb’s Diffraction Spikes

Štítky: Star-formation, Jwst


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »