Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protostelární výtoky v Hadovi

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, Klaus Pontoppidan (NASA-JPL), Joel Green (STScI)

Na podrobném snímku Mlhoviny v Hadovi, který pořídil Kosmický dalekohled Jamese Webba, proudí z nově vzniklých hvězd výtrysky materiálu. Mohutné protohvězdné výtrysky jsou bipolární, jedná se o dvojice výtrysků, které chrlí v opačných směrech. Jejich směry jsou kolmé na akreční disky vytvořené kolem otáčejících se a kolabujících hvězdných infantů. Na snímku z kamery NIRcam představuje načervenalá barva emise molekulárního vodíku a oxidu uhelnatého, které vznikají při srážkách výtrysků s okolním plynem a prachem. Ostrý snímek poprvé ukazuje, že jednotlivé výtrysky detekované v Mlhovině v Hadovi (Serpens), jsou obecně rovnoběžné. Tento výsledek se očekával, ale teprve nyní se jasně ukázal díky Webbovu podrobnému výzkumu této aktivní oblasti tvorby mladých hvězd. Jasnější hvězdy v popředí vykazují charakteristické Webbovy difrakční paprsky. Tento detailní snímek při odhadované vzdálenosti Mlhoviny v Hadovi 1300 světelných roků zabírá zhruba 1 světelný rok.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: First-of-Its-Kind Detection Made in Striking New Webb Image
  2. APOD: 2023-09-19 HH 211: Výtrysky ze vznikající hvězdy
  3. WebbTelescope.org: How Are Stars Born?
  4. APOD: 2022-11-18 Protohvězda uvnitř L1527
  5. WebbTelescope.org: Serpens North – Aligned Outflows Crop (NIRCam)
  6. arXiv.org: Why are (almost) all the protostellar outflows aligned in Serpens Main?
  7. WebbTelescope.org: Webb’s Diffraction Spikes

Štítky: Star-formation, Jwst


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »