Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární globule

Uznání a copyright: Mark Hanson & Martin Pugh, Observatorio El Sauce

Co jsou tyto neobvyklé mezihvězdné struktury zač? Jasně lemované tokové útvary shromážděné poblíž středu toto bohatého hvězdného pole v hranicích jižních námořních souhvězdí Lodní záď a Plachty (Pupis + Vela). Uskupení světelný rok velkých kometárních globulí z mezihvězdného plynu a prachu je asi 1300 světelných roků daleko. Tvar globulí pomohlo utvářet energetické ultrafialové světlo z blízkých horkých hvězd a také ionizovalo jejich jasné okraje. Globule také proudí pryč od pozůstatku po supernově v Plachtách, což mohlo ovlivnit jejich dozadu obrácené útvary. Uvnitř nich nejspíš kolabují jádra chladného plynu a prachu za vzniku hvězd o nízké hmotnosti, jejichž vznik nakonec způsobí rozptýlení globulí. Kometární globule CG 30 (vlevo nahoře) vykazuje v blízkosti své hlavy malou načervenalou záři, poznávací znamení energetických výtrysků z hvězdy v raných fázích vzniku.

Seznam odkazů v popisu

  1. HansonAstronomy.com: CG 30 AND 31
  2. Wikipedia: Argo_Navis
  3. NASA: What Is a Light-Year?
  4. APOD: 2007-12-15 Hory stvoření
  5. arXiv.org: Low Mass Star Formation in the Gum Nebula: The CG~30/31/38 complex
  6. APOD: 2019-01-10 Mozaika zbytku supernovy v Plachtách
  7. Twimg.com: Foto: Kočka na gauči :-)
  8. APOD: 2023-01-04 CG4: Globule a galaxie
  9. Harvard.edu: Optical polarization studies of Herbig-Haro objects - VII. HH 120 in the cometary globule CG 30.
  10. NASA: Exploring the Birth of Stars

Štítky: Star-formation, Kometární globule, CG 30


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »