Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy CTA 1

Uznání a copyright: Thomas Lelu

V srdci CTA 1 se nachází tichý pulzar. Tento pozůstatek po supernově byl astronomy objeven v roce 1960 jako zdroj záření na rádiových vlnových délkách a od té doby je identifikován jako pozůstatek smrtící exploze hmotné hvězdy. Z očekávaného pulzaru, z rotující neutronové hvězdy, pozůstatku zhrouceného jádra hmotné hvězdy, však žádné rádiové impulsy detekovány nebyly. Oblak mezihvězdných trosek, který vidíme asi 10 000 let po počáteční explozi supernovy, je na optických vlnových délkách slabý. Na tomto hlubokém teleskopickém snímku, který pokrývá asi 2 stupně hvězdného pole v severním souhvězdí Kefea (Cepheus) je na viditelných vlnových délkách zřejmá emise CTA 1 z dosud expandujících rázových front. Ačkoli od té doby nebyl na rádiových vlnových délkách žádný pulzar nalezen, v roce 2008 Fermiho kosmický gama dalekohled detekoval pulsní emisi z CTA 1 a identifikoval tak rotující neutronovou hvězdu, která je pozůstatkem supernovy. Zdroj byl rozpoznán jako první z rostoucí třídy pulzarů, které jsou sice na rádiových vlnových délkách tiché, ale pulzují ve vysokoenergetickém záření gama.

Seznam odkazů v popisu

  1. Science.org: Einstein@Home discovers a radio-quiet gamma-ray millisecond pulsar
  2. DeepSkyCorner.ch: Supernova Remnant CTA 1
  3. NASA: Radio Waves
  4. APOD: 2024-07-23 Krabí mlhovina od viditelného po rentgené světlo
  5. AstroBin.com: -Amenophis- Thomas LELU: CTA1 and NGC40 (RGB Version) (LRGB Version) (LO3RGB Version) (LHaRGB Version)
  6. NASA: Fermi Gamma-ray Space Telescope
  7. NASA: NASA’S Fermi Telescope Discovers First Gamma-Ray-Only Pulsar

Štítky: Zbytek supernovy, Cta1, Pulsar, Gamma ray


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »