Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá věž ve Štíru

Uznání a copyright: Mike Selby

Na pozadí nahuštěného hvězdného pole podél ocasu arachnologického souhvězdí Štíra (Scorpius) toto prachové kosmické mračno v siluetě u některých vyvolává představu zlověstné temné věže. Uvnitř této temné mlhoviny, ve struktuře, která se na tomto nádherném teleskopickém portrétu rozprostírá téměř přes 40 světelných roků, se mohou skrývat obří shluky prachu a molekulárního plynu, které se hroutí za vzniku hvězd. V pravém horním rohu je dozadu obrácený oblak kometární globule utvářený intenzivním ultrafialovým zářením z OB asociace velmi žhavých hvězd v NGC 6231. Toto energické ultrafialové světlo také pohání načervenalou záři vodíku na hranicích globule. Horké hvězdy ponořené v prachu jsou vidět jako namodralé reflexní mlhoviny. Tato temná věž a s ní spojené mlhoviny jsou od nás asi 5 000 světelných roků daleko.

Seznam odkazů v popisu

  1. HawAstSoc.org: Constellations: Scorpius -- The Scorpion who Killed Orion
  2. Wikipedia: Childe_Roland_to_the_Dark_Tower_Came
  3. APOD: 2021-06-30 Simulace: Vznik prvních hvězd
  4. ThroughLightAndTime.com: The Dark Tower
  5. APOD: 2024-07-16 Kometární globule
  6. Wikipedia: Stellar_association#Types
  7. Harvard.edu: Chandra - NGC 6231: Stellar Family Portrait in X-rays
  8. APOD: 2005-12-23 Vodík a prach v Růžicové mlhovině
  9. APOD: 2001-12-28 Reflexe světla hvězd

Štítky: Tmavá mlhovina, Prach, Star-formation, OB association, Scorpius


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »