Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celooblohová gama mapa oblohy za 12 let z Fermiho

Uznání: NASA, DOE, Fermi LAT Collaboration; Text: Barb Mattson (U. Maryland, NASA's GSFC)

Zapomeňte na rentgen, představte si, co byste mohli vidět pomocí gama záření! Tato mapa celé oblohy ukazuje, jak vypadá vesmír pro Kosmický gama dalekohled Fermi. Fermi vidí světlo s energiemi asi miliardkrát vyššími, než dokáže lidské oko, a mapa kombinuje 12 let pozorování. Barvy znázorňují jasnost gama zdrojů, přičemž jasnější zdroje se zobrazují světlejší barvou. Výrazný pruh uprostřed je centrální rovina naší Galaxie Mléčné dráhy. Většina červených a žlutých bodů roztroušených nad a pod rovinou Mléčné dráhy jsou velmi vzdálené galaxie, zatímco většina těch uvnitř roviny jsou blízké pulzary. Modré pozadí, které mapu vyplňuje, je rozptýlené gama záření vzdálených zdrojů, které jsou příliš slabé na to, aby byly detekovány jednotlivě. Některé zdroje záření gama zůstávají neidentifikované a jsou předmětem výzkumu, v současné době nikdo neví, co jsou zač.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: X-Rays
  2. NASA: Gamma Rays
  3. NASA: SVS: Fermi's 12-year View of the Gamma-ray Sky
  4. NASA: Fermi Gamma-ray Space Telescope
  5. Wikipedia: File:3D_Medical_Animation_Eye_Structure.jpg
  6. Instagram.com: nasauniverse: Our Fermi Gamma-ray Space Telescope completes a full sweep of the gamma-ray sky every three hours. Using 12 years of data...
  7. APOD: 2023-09-06 Dalekohledy H.E.S.S. zkoumají vysokoenergetickou oblohu
  8. NASA: The Milky Way Galaxy
  9. Tumblr.com: The Universe’s Brightest Lights Have Some Dark Origins
  10. APOD: 2018-03-13 Úplná galaktická rovina: nahoře a dole
  11. NASA: Neutron Stars Are Weird!
  12. APOD: 2021-08-26 Úplněk za modré hodinky
  13. NASA: The Diffuse High-Energy Background
  14. NASA: Compton's Lingering Mystery: The Unidentified CGRO Sources
  15. FtCDN.net: Foto: Zmatený pes :-)

Štítky: Gama záření, Fermi, Mapa


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »