Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový obr Neptun s prstenci

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, NIRCam

Poblíž středu tohoto ostrého snímku v blízké infračervené oblasti z Kosmického dalekohledu Jamese Webba leží prstencovitý ledový obr Neptun. Tento matný a vzdálený svět je nejvzdálenější planetou od Slunce, asi 30krát vzdálenější než planeta Země. Tmavý a přízračný vzhled planety ve skvělém pohledu z Webba způsobuje atmosférický metan, který pohlcuje infračervené světlo. Na snímku však snadno vynikají oblaka ve velkých výškách, která sahají nad většinu Neptunova absorbujícího metanu. Vlevo nahoře je zmrzlým dusíkem pokrytý největší Neptunův měsíc Triton s charakteristickými difrakčními paprsky Webbova dalekohledu, který je v odraženém slunečním světle jasnější než Neptun. V zorném poli lze včetně Tritonu identifikovat sedm ze 14 známých Neptunových měsíců. Na tomto vesmírném planetárním portrétu jsou nápadné Neptunovy slabé prstence. Poprvé od doby, kdy v srpnu 1989 Neptun navštívila sonda Voyager 2, jsou zde vidět podrobnosti složitého systému prstenců.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: Join Webb on a journey of discovery
  2. WebbTelescope.org: New Webb Image Captures Clearest View of Neptune’s Rings in Decades
  3. NASA: Neptune
  4. WebbTelescope.org: Webb’s Diffraction Spikes
  5. NO: NeptuneTriton_webb1059label.png
  6. NASA: All Eyes on the Ice Giants
  7. Wikipedia: Rings_of_Neptune
  8. APOD: 2014-05-15 Neptun z Voyageru

Štítky: Neptun, Prstence, Měsíc, Ledový obr


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »