Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový obr Neptun s prstenci

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, NIRCam

Poblíž středu tohoto ostrého snímku v blízké infračervené oblasti z Kosmického dalekohledu Jamese Webba leží prstencovitý ledový obr Neptun. Tento matný a vzdálený svět je nejvzdálenější planetou od Slunce, asi 30krát vzdálenější než planeta Země. Tmavý a přízračný vzhled planety ve skvělém pohledu z Webba způsobuje atmosférický metan, který pohlcuje infračervené světlo. Na snímku však snadno vynikají oblaka ve velkých výškách, která sahají nad většinu Neptunova absorbujícího metanu. Vlevo nahoře je zmrzlým dusíkem pokrytý největší Neptunův měsíc Triton s charakteristickými difrakčními paprsky Webbova dalekohledu, který je v odraženém slunečním světle jasnější než Neptun. V zorném poli lze včetně Tritonu identifikovat sedm ze 14 známých Neptunových měsíců. Na tomto vesmírném planetárním portrétu jsou nápadné Neptunovy slabé prstence. Poprvé od doby, kdy v srpnu 1989 Neptun navštívila sonda Voyager 2, jsou zde vidět podrobnosti složitého systému prstenců.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: Join Webb on a journey of discovery
  2. WebbTelescope.org: New Webb Image Captures Clearest View of Neptune’s Rings in Decades
  3. NASA: Neptune
  4. WebbTelescope.org: Webb’s Diffraction Spikes
  5. NO: NeptuneTriton_webb1059label.png
  6. NASA: All Eyes on the Ice Giants
  7. Wikipedia: Rings_of_Neptune
  8. APOD: 2014-05-15 Neptun z Voyageru

Štítky: Neptun, Prstence, Měsíc, Ledový obr


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »