Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový obr Neptun s prstenci

Uznání: NASA, ESA, CSA, STScI, NIRCam

Poblíž středu tohoto ostrého snímku v blízké infračervené oblasti z Kosmického dalekohledu Jamese Webba leží prstencovitý ledový obr Neptun. Tento matný a vzdálený svět je nejvzdálenější planetou od Slunce, asi 30krát vzdálenější než planeta Země. Tmavý a přízračný vzhled planety ve skvělém pohledu z Webba způsobuje atmosférický metan, který pohlcuje infračervené světlo. Na snímku však snadno vynikají oblaka ve velkých výškách, která sahají nad většinu Neptunova absorbujícího metanu. Vlevo nahoře je zmrzlým dusíkem pokrytý největší Neptunův měsíc Triton s charakteristickými difrakčními paprsky Webbova dalekohledu, který je v odraženém slunečním světle jasnější než Neptun. V zorném poli lze včetně Tritonu identifikovat sedm ze 14 známých Neptunových měsíců. Na tomto vesmírném planetárním portrétu jsou nápadné Neptunovy slabé prstence. Poprvé od doby, kdy v srpnu 1989 Neptun navštívila sonda Voyager 2, jsou zde vidět podrobnosti složitého systému prstenců.

Seznam odkazů v popisu

  1. WebbTelescope.org: Join Webb on a journey of discovery
  2. WebbTelescope.org: New Webb Image Captures Clearest View of Neptune’s Rings in Decades
  3. NASA: Neptune
  4. WebbTelescope.org: Webb’s Diffraction Spikes
  5. NO: NeptuneTriton_webb1059label.png
  6. NASA: All Eyes on the Ice Giants
  7. Wikipedia: Rings_of_Neptune
  8. APOD: 2014-05-15 Neptun z Voyageru

Štítky: Neptun, Prstence, Měsíc, Ledový obr


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »