Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní polární záře a Mezinárodní kosmická stanice

Uznání: NASA, ISS Expedition 71

Tento snímek z Mezinárodní kosmické stanice byl pořízen 11. srpna při oběhu ve výšce asi 430 kilometrů nad Indickým oceánem nad jižní polokoulí planety Země. Úchvatný pohled směřuje dolů k obzoru planety na jih a východ skrze červené a zelené záclony jižní polární záře. Samotná polární záře je způsobena emisemi vybuzených atomů kyslíku v extrémně řídké horní atmosféře, která je stále přítomna i na úrovni orbitální stanice. Scéně ve výškách 100 až 250 kilometrů dominuje zelená emise z excitovaných atomů kyslíku, zatímco červená emise z atomárního kyslíku může sahat až do výšky 500 kilometrů. Kromě této jižní záře pohled z nízké oběžné dráhy Země ukazuje také hvězdnou oblohu z perspektivy jižní polokoule. Poblíž okraje Země těsně vlevo od středu se nacházejí hvězdy v Orionově pásu a mlhovina v Orionu. Nad středem u pravého okraje jižní oblohy viděné z orbity je Sírius, alfa hvězda Velkého psa (Canis Major) a nejjasnější hvězda noční oblohy planety Země.

Mezinárodní noc pozorování Měsíce

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: NASA Johnson: Stars glitter above aurora in Earth's atmosphere
  2. NASA: NASA’s SpaceX Crew-9 Enters Quarantine Ahead of Launch
  3. NASA: Citizen Scientists Capture Brilliant Photos of the Aurora
  4. NASA: Aurora Australis
  5. NASA: Earth’s Atmosphere: A Multi-layered Cake
  6. APOD: 2010-01-15 Scenérie ze dvou polokoulí
  7. Wikipedia: Canis_Major#Features

Štítky: Polární záře, ISS, Orion, Sirius, Southern sky


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »