Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní polární záře a Mezinárodní kosmická stanice

Uznání: NASA, ISS Expedition 71

Tento snímek z Mezinárodní kosmické stanice byl pořízen 11. srpna při oběhu ve výšce asi 430 kilometrů nad Indickým oceánem nad jižní polokoulí planety Země. Úchvatný pohled směřuje dolů k obzoru planety na jih a východ skrze červené a zelené záclony jižní polární záře. Samotná polární záře je způsobena emisemi vybuzených atomů kyslíku v extrémně řídké horní atmosféře, která je stále přítomna i na úrovni orbitální stanice. Scéně ve výškách 100 až 250 kilometrů dominuje zelená emise z excitovaných atomů kyslíku, zatímco červená emise z atomárního kyslíku může sahat až do výšky 500 kilometrů. Kromě této jižní záře pohled z nízké oběžné dráhy Země ukazuje také hvězdnou oblohu z perspektivy jižní polokoule. Poblíž okraje Země těsně vlevo od středu se nacházejí hvězdy v Orionově pásu a mlhovina v Orionu. Nad středem u pravého okraje jižní oblohy viděné z orbity je Sírius, alfa hvězda Velkého psa (Canis Major) a nejjasnější hvězda noční oblohy planety Země.

Mezinárodní noc pozorování Měsíce

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: NASA Johnson: Stars glitter above aurora in Earth's atmosphere
  2. NASA: NASA’s SpaceX Crew-9 Enters Quarantine Ahead of Launch
  3. NASA: Citizen Scientists Capture Brilliant Photos of the Aurora
  4. NASA: Aurora Australis
  5. NASA: Earth’s Atmosphere: A Multi-layered Cake
  6. APOD: 2010-01-15 Scenérie ze dvou polokoulí
  7. Wikipedia: Canis_Major#Features

Štítky: Polární záře, ISS, Orion, Sirius, Southern sky


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »