Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní polární záře a Mezinárodní kosmická stanice

Uznání: NASA, ISS Expedition 71

Tento snímek z Mezinárodní kosmické stanice byl pořízen 11. srpna při oběhu ve výšce asi 430 kilometrů nad Indickým oceánem nad jižní polokoulí planety Země. Úchvatný pohled směřuje dolů k obzoru planety na jih a východ skrze červené a zelené záclony jižní polární záře. Samotná polární záře je způsobena emisemi vybuzených atomů kyslíku v extrémně řídké horní atmosféře, která je stále přítomna i na úrovni orbitální stanice. Scéně ve výškách 100 až 250 kilometrů dominuje zelená emise z excitovaných atomů kyslíku, zatímco červená emise z atomárního kyslíku může sahat až do výšky 500 kilometrů. Kromě této jižní záře pohled z nízké oběžné dráhy Země ukazuje také hvězdnou oblohu z perspektivy jižní polokoule. Poblíž okraje Země těsně vlevo od středu se nacházejí hvězdy v Orionově pásu a mlhovina v Orionu. Nad středem u pravého okraje jižní oblohy viděné z orbity je Sírius, alfa hvězda Velkého psa (Canis Major) a nejjasnější hvězda noční oblohy planety Země.

Mezinárodní noc pozorování Měsíce

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: NASA Johnson: Stars glitter above aurora in Earth's atmosphere
  2. NASA: NASA’s SpaceX Crew-9 Enters Quarantine Ahead of Launch
  3. NASA: Citizen Scientists Capture Brilliant Photos of the Aurora
  4. NASA: Aurora Australis
  5. NASA: Earth’s Atmosphere: A Multi-layered Cake
  6. APOD: 2010-01-15 Scenérie ze dvou polokoulí
  7. Wikipedia: Canis_Major#Features

Štítky: Polární záře, ISS, Orion, Sirius, Southern sky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »