Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá hvězdokupa NGC 1333

Uznání: ESA/Webb, NASA, CSA, A. Scholz, K. Muzic, A. Langeveld, R. Jayawardhana

Tato velkolepá mozaika snímků z Kosmického dalekohledu Jamese Webba nahlíží do nitra mladé hvězdokupy NGC 1333. Tato blízká hvězdokupa, vzdálená pouhých 1 000 světelných roků v hrdinském souhvězdí Perseus, leží na okraji rozsáhlého molekulárního oblaku v Perseu. Kombinované zorné pole zabírá přes prašnou hvězdokupu turbulentní kolébky hvězd téměř dva světelné roky a je součástí hloubkového průzkumu Webba pro identifikaci hnědých trpaslíků s nízkou hmotností a volně plovoucích planet. O NGC 1333 je známo, že ukrývá hvězdy staré méně než milion let, ačkoli většinu z nich před optickými dalekohledy ukrývá všudypřítomný hvězdný prach. Toto chaotické prostředí může být podobné tomu, v němž se před více než 4,5 miliardami let zformovalo naše Slunce.

Seznam odkazů v popisu

  1. EsaWebb.org: Peeking into Perseus (wide field view)
  2. HawAstSoc.org: Constellations: Perseus -- He never Looked her in the Eye
  3. EsaWebb.org: Pan: NGC 1333
  4. arXiv.org: The JWST/NIRISS Deep Spectroscopic Survey for Young Brown Dwarfs and Free-Floating Planets
  5. CalTech.edu: Beautiful Chaos of Star Birth
  6. APOD: 2021-03-18 Hvězdný prach v molekulárním mračnu v Perseu

Štítky: Ngc1333, Jwst, Star-formation, Hnědí trpaslíci, Volně se vznášející planety


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »