Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Vivaldi na Merkuru z BepiColombo

Uznání: ESA, JAXA, BepiColombo, MTM

Proč má tento velký kráter na Merkuru dva prstence a hladké dno? Nikdo pořádně neví. Neobvyklý útvar nazvaný kráter Vivaldi měří 215 kilometrů a počátkem tohoto měsíce jej při svém přeletu opět velmi detailně zobrazila sonda BepiColombo (ESA, JAXA). Velký kruhový útvar na kamenné planetě nebo měsíci je obvykle způsoben buď nárazem malé planetky nebo úlomku komety, nebo vulkanickou erupcí. V případě kráteru Vivaldi je možné, že došlo k obojímu, k silnému dopadu, který způsobil plynulý vnitřní tok lávy. Krátery s dvojitými prstenci jsou vzácné a příčina vzniku vnitřních prstenců zůstává tématem výzkumu. Zpomalení rychlosti gravitační asistencí při přeletu sondy BepiColombo kolem Merkuru bylo přípravou na vstup této sondy na oběžnou dráhu kolem nejvnitřnější planety Sluneční soustavy v roce 2026.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Vivaldi_(kráter)
  2. Youtu.be: Timelapse of BepiColombo’s fourth Mercury flyby
  3. ESA.int: BepiColombo's best images yet highlight fourth Mercury flyby
  4. ESA.int: BepiColombo
  5. ESA.int: ESA facts
  6. JAXA.jp: Introduction of JAXA
  7. NASA: What Is an Impact Crater?
  8. APOD: 2021-03-03 Hvězdy nad soptícím vulkánem
  9. Harvard.edu: Older Smooth Plains on Mercury Obscured by Impact Features
  10. Wikipedia: Antonio_Vivaldi
  11. SmithsonianMag.com: BepiColombo, a joint European-Japanese mission, completed its fourth close pass of the innermost planet last week, and it will enter Mercury’s orbit in 2026 to learn more about its mysteries
  12. Wikipedia: Peak_ring
  13. Cloudinary.com: Foto: Kočička u laptopu :-)
  14. NASA: Basics of Spaceflight: A Gravity Assist Primer
  15. APOD: 2020-05-04 Průlet BepiColombo kolem Země
  16. NASA: BepiColombo
  17. APOD: 2019-04-28 Celý Merkur
  18. NASA: Solar System Facts

Štítky: Merkur, Caloris Basin, BepiColumbo


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »