Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi

Uznání a copyright: Jan Beckmann, Julian Zoller, Lukas Eisert, Wolfgang Hummel

V roce 1716 si anglický astronom Edmond Halley poznamenal: "Je to jen malá skvrnka, ale je vidět pouhým okem, když je obloha klidná a chybí Měsíc." Dnes se ale M13 méně skromně označuje jako Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi, jedna z nejjasnějších kulových hvězdokup na severní obloze. Na ostrých teleskopických pohledech, jako je tento, jsou v této velkolepé hvězdokupě vidět stovky tisíc hvězd. Hvězdy tvoří kupu v oblasti o průměru 150 světelných roků ve vzdálenosti 25 000 světelných roků. V blízkosti jádra hvězdokupy se může v krychli o straně pouhé 3 světelné roky nacházet až 100 hvězd. Pro srovnání: nejbližší hvězda ke Slunci je vzdálena přes 4 světelné roky. Hluboký širokoúhlý snímek odhaluje také vzdálené galaxie v pozadí, včetně NGC 6207 vlevo nahoře, a slabá prachová oblaka v popředí Mléčné dráhy, která někteří označují jako kolektivně ozářené mlhoviny.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: Edmond Halley; Phil. Trans. XXIX, 390-392 (1716)
  2. BBC.co.uk: Edmond Halley
  3. SEDS.org: Messier 13
  4. Wikipedia: Globular_cluster
  5. SkyAndTelescope.org: GOBS OF GLOBS — TOUR 16 SPRING GLOBULAR CLUSTERS
  6. HubbleSite.org: A CELESTIAL SNOW GLOBE OF STARS
  7. APOD: 2003-12-13 A Flock of Stars
  8. APOD: 2016-08-25 Nejbližší hvězda má potenciálně obyvatelnou planetu
  9. APOD: 2024-08-31 Kolektivně ozářené mlhoviny a kupa NGC 7771

Štítky: M13, Kulová hvězdokupa, Hvězdokupa, Halley, Serene


1. vesmírný týden 2026

1. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 12. 2025 do 4. 1. 2026. Ještě se loučíme se starým rokem a už nám začíná první týden toho nového. Zakončíme ho úplňkem Měsíce, což znamená, že letos meteory roje Kvadrantidy asi neuvidíme. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět celou noc. Další planety jsou slabé a přezařuje je Měsíc nebo jsou úhlově blízko Slunci. Aktivita Slunce se podle očekávání zvýšila. V kosmonautice jsme mohli zaznamenat po delší době i dva neúspěšné starty, ale i závěr roku ještě přináší další starty. Před 225 lety se podařilo nalézt první těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, trpasličí planetu Ceres.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

3i atlas

26.12. ‎2025, ‏‎01:00-02:00 Iso800x2min 1h exp

Další informace »