Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění při východu Slunce

Uznání a copyright: Wang Letian (Eyes at Night)

Druhé zatmění Slunce roku 2024 začalo v Tichém oceánu. Dne 2. října se stín Měsíce přehnal od západu k východu, přičemž po úzké antumbrální dráze stínu bylo vidět prstencové zatmění, převážně nad oceánem a nad pevninou jižního cípu Jižní Ameriky až k jižnímu Atlantiku. Dramatická fáze úplného prstencového zatmění se někdy nazývá ohnivý prstenec. Nicméně na rozsáhlém území došlo k částečnému zatmění Slunce. Na snímku je těsně nad mraky poblíž východu Slunce zachycen jeden z nejranějších okamžiků říjnového zatmění Slunce. Částečně zatmělý sluneční kotouč se blíží maximu zatmění, jak je vidět z návštěvnického centra observatoře Mauna Kea na ostrově Havaj na planetě Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Annular solar eclipse today! See a ring of fire
  2. NASA: October 2, 2024: Annular Solar Eclipse
  3. APOD: 2023-10-05 Ohnivý prstenec nad Monumentálním údolím
  4. APOD: 2016-02-25 Nejvyšší, nejdelší a nejbližší ke hvězdám

Štítky: Sluneční zatmění, Partial eclipse


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »