Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa Clipper a kometa

Uznání a copyright: Ben Cooper (Launch Photography)

Sonda NASA Europa Clipper nyní míří k oceánskému světu, ale mimo Zemi. Tato velká sonda je na snímku pořízeném v Kennedyho kosmickém středisku den před úspěšným startem mise 14. října uložena pod krytem užitečného zatížení na vrcholu rakety Falcon Heavy. Meziplanetární cesta sondy Europa Clipper povede nejprve k Marsu, poté zpět k Zemi a následně k Jupiteru po drahách s gravitační asistencí, které jí umožní vstoupit na oběžnou dráhu kolem Jupiteru v dubnu 2030. Po navedení na oběžnou dráhu Jupiteru sonda 49krát proletí kolem Europy a prozkoumá tento jupiterův měsíc s globálním podpovrchovým oceánem, který může mít podmínky pro život. Vedle osvětlené rakety v pozadí pózuje kometa Tsuchinsan-ATLAS, zhruba den po nejtěsnějším přiblížení komety k Zemi. Kometa, návštěvník ze vzdáleného Oortova oblaku, je pozorovatelná pouhým okem a je v současnosti miláčkem večerní oblohy.
Poznámka překladatele: Výslovnost názvu komety je cu-ťin-šan-atlas, viz stránku Antonína Vítka Transkripce čínštiny.

Rozšiřující se galerie: Kometa Tsuchinshan-ATLAS v roce 2024

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Liftoff! NASA’s Europa Clipper Sails Toward Ocean Moon of Jupiter
  2. NASA: NASA's Europa Clipper at LC-39A - NASA ID: KSC-20241013-PH-SPX03_0007
  3. NASA: Basics of Spaceflight: A Gravity Assist Primer
  4. NASA: Europa Clipper - Overview
  5. NASA: Comet Tsuchinshan-ATLAS Arrives from Afar

Štítky: Europa Clipper, Gravitační asistence, Kometa, C/2023 a3 tsuchinshan-atlas


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »