Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Europa Clipper a kometa

Uznání a copyright: Ben Cooper (Launch Photography)

Sonda NASA Europa Clipper nyní míří k oceánskému světu, ale mimo Zemi. Tato velká sonda je na snímku pořízeném v Kennedyho kosmickém středisku den před úspěšným startem mise 14. října uložena pod krytem užitečného zatížení na vrcholu rakety Falcon Heavy. Meziplanetární cesta sondy Europa Clipper povede nejprve k Marsu, poté zpět k Zemi a následně k Jupiteru po drahách s gravitační asistencí, které jí umožní vstoupit na oběžnou dráhu kolem Jupiteru v dubnu 2030. Po navedení na oběžnou dráhu Jupiteru sonda 49krát proletí kolem Europy a prozkoumá tento jupiterův měsíc s globálním podpovrchovým oceánem, který může mít podmínky pro život. Vedle osvětlené rakety v pozadí pózuje kometa Tsuchinsan-ATLAS, zhruba den po nejtěsnějším přiblížení komety k Zemi. Kometa, návštěvník ze vzdáleného Oortova oblaku, je pozorovatelná pouhým okem a je v současnosti miláčkem večerní oblohy.
Poznámka překladatele: Výslovnost názvu komety je cu-ťin-šan-atlas, viz stránku Antonína Vítka Transkripce čínštiny.

Rozšiřující se galerie: Kometa Tsuchinshan-ATLAS v roce 2024

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Liftoff! NASA’s Europa Clipper Sails Toward Ocean Moon of Jupiter
  2. NASA: NASA's Europa Clipper at LC-39A - NASA ID: KSC-20241013-PH-SPX03_0007
  3. NASA: Basics of Spaceflight: A Gravity Assist Primer
  4. NASA: Europa Clipper - Overview
  5. NASA: Comet Tsuchinshan-ATLAS Arrives from Afar

Štítky: Europa Clipper, Gravitační asistence, Kometa, C/2023 a3 tsuchinshan-atlas


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »