Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rigel a mlhovina Hlava čarodějnice

Uznání a copyright: Simone Curzi

Tato strašidelná vizáž s křivým profilem září ve tmě za svitu hvězd, což evokuje její populární název mlhovina Hlava čarodějnice. Podmanivý teleskopický portrét vyvolává dojem, že čarodějnice upřela svůj pohled na jasného nadobra v Orionu, na hvězdu Rigel. Mlhovina Hlava čarodějnice, formálněji známá jako IC 2118, měří asi 50 světelných roků a je tvořena zrnky mezihvězdného prachu, které odrážejí světlo Rigelu. Barva mlhoviny Hlava čarodějnice je způsobena nejen intenzivním modrým světlem Rigelu, ale také tím, že prachová zrnka rozptylují modré světlo účinněji než červené. Stejný fyzikální proces způsobuje, že se pozemská denní obloha jeví modrá, ačkoli světlo v zemské atmosféře rozptylují molekuly dusíku a kyslíku. Rigel a tento prachový kosmický závoj jsou asi 800 světelných roků daleko. Možná ještě dnes večer ve svém okolí potkáte několik čarodějnic, takže se mějte bezpečně a šťastný Halloween!

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2006-12-11 IC 2118: Mlhovina Hlava čarodějnice
  2. Flickr.com: simone Curzi: The Witch’s Gaze
  3. Wikipedia: Rigel
  4. Wikipedia: IC_2118
  5. Harvard.edu: The inhomogeneous circumstellar envelope of Rigel (beta Orionis A)
  6. SWIN.edu.au: Dust Grain
  7. GSU.edu: Blue Sky
  8. NASA: Why Is the Sky Blue?
  9. NASA: Galaxy of Horrors

Štítky: Rigel, Witch Head Nebula, Ic2118, Reflexní mlhovina


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »