Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neptun v noci

Uznání a copyright: Voyager 2, NASA

Ledový obr Neptun je na noční obloze Země slabý. Je asi třicetkrát dál od Slunce než naše krásná planeta, a proto je zapotřebí dalekohledů, abychom tento nejasný a vzdálený svět zahlédli. Dalekohledy z blízkosti planety Země však takový dramatický pohled na Neptunovu noc neumožňují. Při pohledu z vnitřní Sluneční soustavy mohou přiblížit pouze Neptunovu denní stranu. Snímek noční strany s úzkým srpkem Neptunu vedle srpku jeho velkého měsíce Tritonu zachytila sonda Voyager 2. Sonda Voyager 2 byla z planety Země vypuštěna v roce 1977, v roce 1989 učinila blízký průlet kolem nejvzdálenější planety Sluneční soustavy a jak pokračovala ve své plavbě do mezihvězdného prostoru, tak se ohlédla za Neptunem.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Neptune
  2. EarthSky.org: Neptune at opposition to the sun this weekend
  3. NASA: PIA02215: Crescents of Neptune and Triton
  4. HubbleSite.org: Neptune
  5. NASA: JPL: Voyager 2
  6. NASA: Still Kickin’ Since the ’70s: NASA’s Voyager Mission Keeps Exploring

Štítky: Neptun, Triton, Voyager


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »