Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Země z Orionu

Uznání: NASA, Artemis 1

Na tomto snímku z vesmíru pořízeném 21. listopadu 2022 zanedlouho zmizí osm miliard lidí. Šestý den mise Artemis I zapadá jejich domovský svět za světlý okraj Měsíce, jak jej vidí externí kamera vzdalující se kosmické lodi Orion. Orion mířil k motorickému průletu, který ho dovedl do vzdálenosti 130 kilometrů od povrchu Měsíce. Rychlost získaná při průletovém manévru byla využita k dosažení vzdálené retrográdní dráhy kolem Měsíce. Tato oběžná dráha je považována za vzdálenou, protože se nachází dalších 92 000 km za Měsícem, a za retrográdní, protože kosmická loď obíhá v opačném směru než Měsíc kolem planety Země. Orion vstoupil na svou vzdálenou retrográdní dráhu 25. listopadu. Při průletu kolem Měsíce dosáhl Orion 28. listopadu maximální vzdálenosti (něco přes 400 000 kilometrů) od Země, čímž překonal rekord Apolla 13 nejvzdálenější kosmické lodi určené pro výzkum vesmíru lidmi. Mise Artemis II se 4 astronauty kolem Měsíce a zpět má odstartovat nejdříve v září 2025.

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Artemis I
  2. UN.org: United Nations: Day of 8 Billion
  3. NASA: Artemis I – Flight Day Six: Orion Performs Lunar Flyby, Closest Outbound Approach
  4. NASA: NASA’s Artemis I Cameras to Offer New Views of Orion, Earth, Moon
  5. NASA: Orion Will Go the Distance in Retrograde Orbit During Artemis I
  6. NASA: Track Artemis
  7. APOD: 2020-03-03 Pohled na Měsíc z Apolla 13
  8. NASA: Artemis-I
  9. NASA: Artemis II

Štítky: Artemis 1, Kosmická loď Orion, Země, Měsíc


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »