Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meziplanetární Země

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA & NASA / JHU Applied Physics Lab / Carnegie Inst. Washington

Země byla poprvé vyfotografována jako meziplanetární objekt 19. července 2013 od dvou dalších světů Sluneční soustavy, od nejvnitřnější planety Merkur a od prstenčitého plynného obra Saturnu, ve stejný den. Na snímku vlevo je Země jako bleděmodrá tečka těsně pod prstenci Saturnu, jak ji zachytila kosmická sonda Cassini, která tehdy obíhala kolem nejvíce vnějšího plynného obra. Téhož dne lidé po celé planetě Zemi pořídili mnoho svých vlastních snímků Saturnu. Vpravo je na tmavém pozadí vesmíru vidět soustava Země-Měsíc, jak ji zachytila ke Slunci směřující sonda MESSENGER, tehdy na oběžné dráze Merkuru. Sonda MESSENGER pořídila snímek v rámci pátrání po malých přirozených družicích Merkuru, tedy měsících, u nichž by se dalo očekávat, že budou poměrně slabé. Na snímku z MESSENGERu jsou jasnější Země i Měsíc přeexponovány a jasně září odraženým slunečním světlem. Obě mise Cassini i MESSENGER se neměly vrátit zpátky domů a své mise zaměřené na výzkum Sluneční soustavy již ukončily.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: PIA17038: Two Views of Home
  2. Wikipedia: Pale_blue_dot
  3. Wikipedia: Cassini%E2%80%93Huygens
  4. Wikipedia: Gas_giant
  5. APOD: 2010-07-13 Mozaika: Vítejte na planetě Zemi
  6. Flickr.com: Wave at Saturn photos
  7. APOD: 2013-07-22 Země a Měsíc ze Saturnu
  8. Wikipedia: MESSENGER
  9. APOD: 2010-09-01 Země a Měsíc ze sondy MESSENGER
  10. NASA: Cassin_
  11. NASA: MESSENGER - MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging

Štítky: Země, Cassini, Messenger


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »