Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Medúza

Uznání a copyright: Bruno Rota Sargi

Splétaná a hadovitá vlákna zářícího plynu naznačují populární název tohoto objektu, mlhovina Medúza. Tato Medúza, známá také jako Abell 21, je stará planetární mlhovina vzdálená asi 1500 světelných roků v souhvězdí Blíženců (Gemini). Stejně jako její mytologická jmenovkyně se mlhovina spojuje s dramatickou proměnou. Fáze planetární mlhoviny představuje závěrečnou fázi vývoje hvězd s nízkou hmotností, jako je Slunce, kdy se z červených obrů mění na horké bílé trpaslíky a při tomto procesu se zbavují svých vnějších vrstev. Záři mlhoviny pohání ultrafialové záření horké hvězdy. Ta měnící se hvězda v Medúze je ta je ta slabá poblíž středu celkově dosti jasného půlměsíce. Na hlubokém teleskopickém pohledu se pod ní a vlevo zřetelně táhnou slabší filamenty. Průměr Medúzy se odhaduje na více než 4 světelné roky.

Seznam odkazů v popisu

  1. AstroBin.com: Bruno Rota Sargi: The Medusa Nebula (SH2-274)
  2. Wikipedia: Medusa
  3. Wikipedia: Planetary_nebula
  4. UCSD.edu: Stellar Evolution I - Solar Type Stars
  5. Wikipedia: Red_giant
  6. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
  7. NASA: Discoveries - Hubble’s Nebulae

Štítky: Abell 21, Planetární mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »