Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Liščí kožich, Kužel a Vánoční stromek

Uznání a copyright: Tim White

Co mají společného následující věci: kužel (nebo smrková šiška), liščí srst a vánoční stromek? Odpověď: Všechny se vyskytují v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Tato složitá změť vesmírného plynu a prachu se považuje za hvězdotvornou oblast, je katalogizovaná jako NGC 2264, nachází se asi 2700 světelných roků daleko a mísí se v ní načervenalé emisní mlhoviny excitované energetickým světlem nově se rodících hvězd s tmavými oblaky mezihvězdného prachu. Snímek pokrývá úhel větší než úplněk ve vzdálenosti NGC 2264 odpovídá více než 50 světelným rokům. Scéna je obsazená vesmírnými postavami mlhovinou Liščí kožich, jejíž svinutá kožešina leží vlevo od středu snímku, jasnou proměnnou hvězdou S Mon napravo od Liščího kožichu a Kuželovou mlhovinou poblíž horního okraje snímku. Díky Kuželové mlhovině na vrcholu a tvaru celkové záře oblasti se jí přezdívá hvězdokupa Vánoční stromeček, kde hvězdy jsou ozdobami stromečku.

Prozkoumejte svůj vesmír: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Monoceros
  2. Wikipedia: NGC_2264
  3. Wikipedia: Emission_nebula
  4. APOD: 2008-05-08 Temná věž ve Štírovi
  5. AstroBin.com: Tim White: NGC 2264 (Cone Nebula & Christmas Tree Cluster)
  6. NASA: Phases of the Moon
  7. NASA: What Is a Light-Year?
  8. APOD: 2015-12-30 Mlhovina Liščí kožich
  9. Youtu.be: Animation of a variable star
  10. Wikipedia: S_Monocerotis
  11. APOD: 2024-02-04 Kuželová mlhovina z Hubbla
  12. ESAHubble.org: The Cone Nebula in 3D
  13. Reddit.com: Always an angel on top of the Christmas tree!
  14. Wikipedia: Christmas_tree

Štítky: Fox Fur Nebula, Cone Nebula, Vánoční stromek


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »