Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha plná planet

Uznání a copyright: Dario Giannobile

Na této podvečerní přehlídce planet Sluneční soustavy chybí pouze Merkur. Zcela vlevo, téměř na opačné straně od Slunce, vychází jasný Mars. Poblíž oblouku roviny ekliptiky jsou další planety viditelné pouhým okem Jupiter, Saturn a Venuše, přičemž jsou vyznačeny i polohy příliš slabého Uranu a Neptunu. Zcela vpravo blízko u západního obzoru se po západu Slunce nachází srpek mladého Měsíce, jehož povrch částečně osvětluje zemský svit. Planetu Zemi na kompozitním panorámatu pořízeném 2. ledna zastupuje popředí spodnějšího kráteru Etny Silvestri. Podvečerní pozemská obloha je samozřejmě plná planet po celý měsíc leden. Pozorovatelé oblohy v kontinentálních Spojených státech a ve východní Kanadě budou moci 13. ledna pozorovat přechod Měsíce téměř v úplňku přes Mars.

Seznam odkazů v popisu

  1. DarioGiannobile.com: Six Planets and Moon Parade Above Etna's Silvestri Crater Caption
  2. NASA: Solar System Exploration
  3. Wikipedia: Ecliptic
  4. USRA.edu: Walking Through Colors on a Crater
  5. APOD: 2022-07-01 Stopy planet Sluneční soustavy
  6. NASA: What’s Up: January 2025 Skywatching Tips from NASA

Štítky: Sluneční soustava, Noční obloha


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »