Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurorální kolibřík nad Norskem

Uznání a copyright: Mickael Coulon

Je to největší kolibřík všech dob? Ačkoli může vypadat jako oblíbený třepotavý nektarivor, to, co je na obrázku, je ve skutečnosti nádherně detailně propracovaná barevná polární záře, doplněná o paprsky připomínající peří. Tato polární záře byla tak jasná, že byla vidět i neozbrojeným okem v modré hodince těsně po západu Slunce, kdy se obloha jeví tmavě modrá. Polární záře vypadala jako kolibřík jen proto, že ji zachytila citlivá kamera tak slabou záři vůbec schopná zachytit. Jelikož červená se obvykle vyskytuje výše v zemské atmosféře než zelená, tak skutečný 3D tvar této polární záře by se pravděpodobně jevil jako něco neznámého. Polární záře vznikají, když výbuch na Slunci způsobí, že do zemské atmosféry začnou proudit vysokoenergetické částice, které excitují atomy a molekuly dusíku a kyslíku. Tento snímek byl pořízen asi před dvěma týdny nad Lyngseidtem, Norsko.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Nectarivore
  2. NASA: What Is an Aurora?
  3. APOD: 2024-12-23 Polární záře jako vánoční strom
  4. Wikipedia: Blue_hour
  5. APOD: 2021-08-26 Úplněk za modré hodinky
  6. AuroraSaurus.org: Reporting Auroras from the Ground Up
  7. Hummingbirdcentral.com: Hummingbird FAQs
  8. ApmCDN.org: nws-aurora-colors
  9. NASA: What Is… Earth’s Atmosphere?
  10. APOD: 2023-06-24 3D Ingenuity
  11. NASA: Auroras
  12. APOD: 2024-08-18 Erupce sluneční protuberance z SDO
  13. Reddit.com: Happy kitty
  14. Instagram.com: mickael_coulon_astrophoto: Toujours sur place en Norvège mais l'envie de voir et commencer le traitement des images est déjà trop forte !
  15. Youtu.be: LYNGEN - Cinematic 4K Drone Video - Held Adventure
  16. Wikipedia: Norway

Štítky: Polární záře, Pareidolie, Norway


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »