Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurorální kolibřík nad Norskem

Uznání a copyright: Mickael Coulon

Je to největší kolibřík všech dob? Ačkoli může vypadat jako oblíbený třepotavý nektarivor, to, co je na obrázku, je ve skutečnosti nádherně detailně propracovaná barevná polární záře, doplněná o paprsky připomínající peří. Tato polární záře byla tak jasná, že byla vidět i neozbrojeným okem v modré hodince těsně po západu Slunce, kdy se obloha jeví tmavě modrá. Polární záře vypadala jako kolibřík jen proto, že ji zachytila citlivá kamera tak slabou záři vůbec schopná zachytit. Jelikož červená se obvykle vyskytuje výše v zemské atmosféře než zelená, tak skutečný 3D tvar této polární záře by se pravděpodobně jevil jako něco neznámého. Polární záře vznikají, když výbuch na Slunci způsobí, že do zemské atmosféry začnou proudit vysokoenergetické částice, které excitují atomy a molekuly dusíku a kyslíku. Tento snímek byl pořízen asi před dvěma týdny nad Lyngseidtem, Norsko.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Nectarivore
  2. NASA: What Is an Aurora?
  3. APOD: 2024-12-23 Polární záře jako vánoční strom
  4. Wikipedia: Blue_hour
  5. APOD: 2021-08-26 Úplněk za modré hodinky
  6. AuroraSaurus.org: Reporting Auroras from the Ground Up
  7. Hummingbirdcentral.com: Hummingbird FAQs
  8. ApmCDN.org: nws-aurora-colors
  9. NASA: What Is… Earth’s Atmosphere?
  10. APOD: 2023-06-24 3D Ingenuity
  11. NASA: Auroras
  12. APOD: 2024-08-18 Erupce sluneční protuberance z SDO
  13. Reddit.com: Happy kitty
  14. Instagram.com: mickael_coulon_astrophoto: Toujours sur place en Norvège mais l'envie de voir et commencer le traitement des images est déjà trop forte !
  15. Youtu.be: LYNGEN - Cinematic 4K Drone Video - Held Adventure
  16. Wikipedia: Norway

Štítky: Polární záře, Pareidolie, Norway


11. vesmírný týden 2025

11. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 3. do 16. 3. 2025. Měsíc bude v úplňku a nastane úplné zatmění Měsíce, které u nás téměř neuvidíme. Večer končí výhodná viditelnost planety Merkur. Úhlově se k němu přiblíží jasná Venuše. Vysoko na obloze v Býku a Blížencích jsou Uran, Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Kamery ASÚ AV ČR zaznamenaly zajímavý dlouhý průlet bolidu atmosférou. Zatímco Blue Ghost na Měsíci pracuje úspěšně a testuje přístroje NASA, mise IM-2 Athena skončila opět převrácením přistávacího modulu na bok. Testovací let IFT-8 skončil opět úspěšným zachycením rakety Super Heavy a zničením horního stupně Starship. Očekáváme vypuštění dalekohledu pro studium spekter galaxií SPHEREX a start mise Crew-10 k ISS.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Od Altaie po Apollo11

mozaika 3 snímků

Další informace »