Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M41: Hvězdokupa Malý včelí úl

Uznání a copyright: Xinran Li

Proč je na obloze tolik jasně modrých hvězd? Hvězdy se obvykle rodí v hvězdokupách a nejjasnější a nejhmotnější z těchto hvězd obvykle září modře. Méně jasné, a nikoliv modré hvězdy, jako je naše Slunce, se v hvězdokupě M41 jistě také vyskytují, ale jsou hůře viditelné. Je vidět několik jasně oranžových červený obrů. Vlákna červeného světla jsou emitována difúzním vodíkem a tato barva byla na snímku speciálně filtrována a zesílena. Zhruba za sto milionů let jasné modré hvězdy vybuchnou jako supernovy a zmizí, zatímco mírně odlišné dráhy slabších hvězd způsobí, že se tato malebná otevřená hvězdokupa rozptýlí. Podobně se před miliardami let ve hvězdokupě podobné M41 pravděpodobně zrodilo naše vlastní Slunce, ale už dávno se od svých sesterských hvězd odloučilo. Snímek byl pořízen během čtyř hodin pomocí dalekohledu Chilescope T2 v Chile.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Star Clusters: Inside the Universe’s Stellar Collections
  2. NASA: The Sun
  3. Wikipedia: Messier_41
  4. Wikipedia: Red_giant
  5. Wikipedia: Hydrogen-alpha
  6. Youtu.be: Animation of Supernova Producing a Black Hole
  7. AstroBin.com: Xsinran Li: M41 - the red crossbow in Canis Major
  8. Wikipedia: Open_cluster
  9. APOD: 2024-12-09 Plejády: Hvězdokupa Kuřátka
  10. Alamy.com: Foto: two-cats-sitting-in-safe-social-distance-separated-by-an-open-drainage-channel-in-the-street-with-natural-stone-paving-in-a-greek-village-cyclades-2BC0K5D.jpg :-)
  11. Instagram.com: AstroBin's Image of the Day: "M41 - the red crossbow in Canis Major" by Xinran Li
  12. Wikipedia: CHILESCOPE
  13. Wikipedia: Chile

Štítky: M41, Hvězdy, Otevřená hvězdokupa


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »