Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblovo ultrahluboké pole ve světle a zvuku

Uznání: NASA, ESA, Hubble; Sonification: G. Salvesen; Data: M. Rafelski et al.

Už jste slyšeli o Hubblově ultrahlubokém poli? Ať tak či onak, pravděpodobně jste o něm ještě neslyšeli takhle, přejeďte kurzorem přes doporučený obrázek a poslechněte si! Hubblovo ultrahluboké pole (HUDF) bylo vytvořeno v letech 2003-2004 pomocí Hubblova kosmického dalekohledu, který se dlouho díval do téměř prázdného vesmíru, aby byly vidět i vzdálené, slabé galaxie. HUDF je jedním z nejznámějších snímků v astronomii a zde je představen v živé podobě se sonografickými vzdálenostmi. Po najetí na galaxii se přehraje poznámka, která udává její přibližný červený posuv. Protože červený posun posouvá světlo směrem k červenému konci spektra světla, jsou zde znázorněny posunem tónu směrem k dolnímu konci zvukového spektra. Čím dále je galaxie, tím větší je její kosmologický červený posuv (i když se jeví jako modrá) a tím nižší tón bude znít. Průměrná galaxie v HUDF je vzdálená asi 10,6 miliardy světelných roků a zní jako F#. Jakou nejvzdálenější galaxii můžete najít?
Poznámka překladatele: Dnešní APOD využívá tag IFRAME, ovšem na serveru NASA je zřejmě nastavení 'X-Frame-Options' na 'sameorigin', což znamená, že se stránka na jiném serveru nedá zobrazit. Doporučuji proto podívat se přímo na originální stránku.
Zvuk uslyšíte jenom v některých prohlížečích.

Seznam odkazů v popisu

  1. PinImg.com: Foto: Kočička se sluchátky :-)
  2. Wikipedia: Hubble_Ultra-Deep_Field
  3. NASA: About Hubble
  4. ESAHubble.org: The Hubble Deep Fields
  5. APOD: 2004-03-09 Hubblovo ultra hloubkové pole
  6. Wikipedia: Musical_note
  7. YouTube.com: Redshift - Sixty Symbols
  8. NASA: Introduction to the Electromagnetic Spectrum
  9. Spectrum.html: What is a Sound Spectrum?
  10. APOD: 2013-04-08 Tabulka rudého posuvu pro náš vesmír
  11. APOD: 2020-07-26 Let Hubblovým ultrahlubokým polem
  12. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  13. Wikipedia: Piano_key_frequencies
  14. Apod.com: March 2, 2025 Discussion

Štítky: Galaxie, Ultra hluboké pole, Hubble


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »