Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Diamantový prsten ze sondy Blue Ghost

Uznání: Firefly Aerospace

14. března proklouzl temným umbrálním stínem Země úplněk a obyvatelé planety Země se dočkali úplného zatmění Měsíce. Samozřejmě, že z přivrácené strany Měsíce bylo totéž astronomické seřazení pozorováno jako zatmění Slunce. Sonda Blue Ghost, která pracovala na povrchu Měsíce v Moři nepokojů (Mare Crisium), zachytila kolem 3:30 ráno středoamerického času videopolíčko Země v siluetě, právě když se Slunce vynořovalo zpoza zemského kotouče. Z perspektivy sondy Blue Ghost je nápadný nádherný efekt diamantového prstence, který znají pozemští pozorovatelé zatmění Slunce. Jelikož se z měsíčního povrchu Země jeví zdánlivě přibližně čtyřikrát větší než Slunce, tak vnitřní sluneční koróna, atmosféra Slunce, která je při úplném zatmění Slunce ze Země nejsnáze viditelná, je z pohledu skrytá. Přesto rozptyl světla v husté zemské atmosféře vytváří kolem naší krásné planety zářivý pás slunečního světla.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2025-03-15 Tololo totalita
  2. NASA: Eclipses
  3. Wikipedia: Syzygy_(astronomie)
  4. NASA: NASA Science Data Received, Blue Ghost Captures Eclipse From Moon
  5. APOD: 2025-03-03 Blue Ghost na Měsíci
  6. APOD: 2025-03-03 Blue Ghost na Měsíci
  7. FireflySpace.com: Blue Ghost Mission 1: Live Updates
  8. APOD: 2024-04-20 Diamanty na obloze
  9. APOD: 2023-05-16 Úplné zatmění: Velká korona
  10. APOD: 2007-03-02 Sluneční zatmění z Měsíce

Štítky: Zatmění, Sluneční zatmění, Měsíc


38. vesmírný týden 2025

38. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 9. do 21. 9. 2025. Měsíc po poslední čtvrti ubývá k novu a je na ranní obloze. V pátek 19. 9. odpoledne zakryje na denní obloze Venuši. Saturn je vidět celou noc, další planety ráno. Slunce je poměrně klidné. Kromě zjasňující komety Lemmon na ranní obloze se objevila na jižním nebi blízko Slunci ještě další kometa SWAN. Aleš Svoboda pokračuje ve výcviku a píše o tom na Kosmonautix.cz. V USA se stále obtížně rodí rozpočet NASA na další rok. Vědci možná i proto oznámili unikátní objev zatím nejnadějnějších stop na Marsu, které by mohly souviset s dávným životem. K ISS se má vydat nová, prodloužená verze nákladní lodi Cygnus, verze XL. Uplynulo 95 let od narození významného astronauta Thomase Stafforda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Venuše 6:05 ráno 19 9.2025

Měsíc a Venuše 6:05 ráno 19.9.2025

Další informace »