Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění Slunce nad Islandem

Uznání a copyright: Wioleta Gorecka

Co kdyby Měsíc a Slunce vyšlo společně? To se nad některými severními částmi planety Země včera stalo, když krátce po východu nastalo částečné zatmění Slunce. Mezi oblasti, kde Měsíc část Slunce zakryl, patřily severovýchodní části Severní Ameriky a severozápadní části Evropy, Asie a Afriky. Tento snímek byl pořízen včera nad sopečným kráterem Grábrók na Islandu, kde se velká část Slunce na okamžik ukryla za Měsícem. Snímek byl pořízen přes zataženou oblohu, ale byl tak dobře naplánovaný, že se zdálo, že fotografův přítel Slunce vytahuje zpoza Měsíce. Žádná část Země tentokrát nezažila úplné zatmění Slunce. V dávné minulosti byli někteří lidé zatměním tak překvapeni, že třeba náhle ustaly probíhající boje. Dnes už zatmění překvapením nejsou a jsou předpovídána se sekundovou přesností.

Rostoucí galerie: Částečné zatmění Slunce v březnu 2025.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Earth
  2. NASA: March 29, 2025 - Partial Solar Eclipse
  3. NASA: Types of Solar Eclipses
  4. NASA: The Sun
  5. Wikipedia: North_America
  6. Wikipedia: Europe
  7. Wikipedia: Asia
  8. Wikipedia: Africa
  9. Youtu.be: Grábrók Volcanic Crater in Iceland
  10. Wikipedia: Iceland
  11. Catastic.pet: Foto: fluffy-kitten-with-glasses-book-blue-background-cat-scientist-school-concept.jpg :-)
  12. APOD: 2024-03-10 Úplné zatmění na konci světa
  13. Wikipedia: Eclipse_of_Thales
  14. TimeAndDate.com: Accuracy of Eclipse Times - By Konstantin Bikos

Štítky: Sluneční zatmění, Slunce, Měsíc


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »