Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Helene

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA; Stereo Image by Roberto Beltramini

Nasaďte si červené/modré brýle a nechte se unášet vedle Helene, malého ledového měsíce Saturnu. Helene je příhodně pojmenovaný trojanský měsíc, který se tak nazývá proto, že obíhá v Lagrangeově bodě. Lagrangeův bod je gravitačně stabilní místo v blízkosti dvou hmotných těles, v tomto případě Saturnu a většího měsíce Dione. Nepravidelně tvarovaný měsíc Helene (asi 36 × 32 × 30 km) obíhá v předním Lagrangeově bodě Dione, zatímco bratrský ledový měsíc Polydeuces Helene následuje v zadním Lagrangeově bodě Dione. Ostrý stereo anaglyf byl sestaven ze dvou snímků pořízených sondou Cassini při těsného průletu v roce 2011. Zobrazuje část polokoule Helene obrácené k Saturnu s krátery a stržemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Helene
  2. NASA: What is a Lagrange Point?
  3. NASA: Saturn Moons
  4. Blogspot.com: Helene 3D: Cassini cattura la regina del ghiaccio Helene
  5. NASA: Cassini

Štítky: Saturn, Měsíc, Helene, Trojan moon, Stereo


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »