Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunární prach a lepící páska

Uznání: Apollo 17, NASA

Proč je Měsíc tak prašný? Na Zemi jsou horniny zvětrávány větrem a vodou, čímž vzniká půda a písek. Na Měsíci eony neustálého bombardování mikrometeority rozmetaly skalnatý povrch a vytvořily vrstvu prachové měsíční půdy neboli regolitu. Pro astronauty Apolla a jejich vybavení byl všudypřítomný jemný zrnitý prach rozhodně problém. Na měsíčním povrchu v prosinci 1972 potřebovali astronauti Apolla 17 Harrison Schmitt a Eugene Cernan opravit jeden z blatníků svého vozidla ve snaze udržet gejzíry prachu od sebe a svého vybavení. Tento snímek ukazuje kolo a blatník jejich roveru pokryté prachem spolu s důmyslným použitím náhradních map, svorek a šedé lepicí pásky.

Upozornění pro severní polokouli : Částečné zatmění Slunce 29. března.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Dust: An Out-of-This World Problem?_
  2. Wikipedia: Lunar_soil
  3. NASA: Electrodynamic Dust Shield Heading to Moon on Firefly Lander
  4. NASA: 50 Years Ago: Apollo 17 Lands at Taurus-Littrow
  5. NASA: Apollo 17 video

Štítky: Apollo 17, Regolit


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »