Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2025

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2025

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hluboké pole kulové hvězdokupy M15

Uznání a copyright: Alvaro Ibanez Perez

Kolem středu jasné kulové hvězdokupy M15 se hvězdy rojí jako včely. Centrální koule více než 100 000 hvězd je pozůstatkem z raných let naší Galaxie a nadále obíhá kolem středu Mléčné dráhy. M15, je jedna z přibližně 150 zbývajících kulových hvězdokup je pozoruhodná tím, že je dobře viditelná pouze triedry, má ve svém středu jednu z nejhustších známých koncentrací hvězd a obsahuje velké množství proměnných hvězd a pulsarů. Tento snímek M15 byl pořízen kombinací velmi dlouhých expozic, celkem 122 hodin, takže jsou vidět i slabé chuchvalce plynu a prachu před touto obří koulí hvězd. M15 leží asi 35 000 světelných let od nás v souhvězdí Okřídleného koně (Pegasus).

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: Star Basics
  2. APOD: 1998-07-19 Globular Cluster M3
  3. NASA: The Milky Way Galaxy
  4. APOD: 2024-11-24 Cesta do centra Galaxie
  5. Youtu.be: Zooming in on the globular star cluster Messier 55
  6. Wikipedia: Globular_cluster
  7. Explainthatstuff.com: Binoculars
  8. APOD: 2000-08-04 M15: Hustá kulová hvězdokupa
  9. APOD: 2007-04-15 M3: Nestálá hvězdokupa
  10. NASA: Millisecond Pulsar with Magnetic Field Structure
  11. Redd.it: Foto: Long dog is long :-)
  12. Wikipedia: Integrated_Flux_Nebula
  13. APOD: 2019-03-28 Hvězdy v M15 z observatoře Gaia
  14. Harvard.edu: Chandra: Note on Cosmic Distances
  15. NASA: What Are Constellations?
  16. Wikipedia: Pegasus_(constellation)

Štítky: M15, Kulová hvězdokupa, Ifn


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk

2. dubna 2026 ve 4:11 ráno nastal takzvaný růžový úplněk

Další informace »