Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eruptivní vzplanutí

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Aktivita naší mateřské hvězdy vzrůstá, jak se Slunce blíží k maximu svého 11-ti letého slunečního cyklu očekávaného v roce 2000. Dne 14.června pouhý týden před slunovratem vesmírná observatoř SOHO zaznamenala tento ohromující pohled na nesmírnou protuberanci tryskající z jižních slunečních šířek (jih je nahoře). Snímek ve falešných barvách byl pořízen v extrémním ultrafialovém světle ionizovaných atomů Hélia ve sluneční plazmě. Obyvatelé Země obdaření správnou polohou v Evropě, na Středním východě, v Asii se budou možná moci podívat na samotné aktivity nahoře na slunečním okraji během nadcházejícího sprnového zatmění Slunce - posledního úplného zatmění Slunce druhého tisícitetí.

Štítky: Slunovrat, Eruptivní protuberance, Slunce


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »