Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eruptivní vzplanutí

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Aktivita naší mateřské hvězdy vzrůstá, jak se Slunce blíží k maximu svého 11-ti letého slunečního cyklu očekávaného v roce 2000. Dne 14.června pouhý týden před slunovratem vesmírná observatoř SOHO zaznamenala tento ohromující pohled na nesmírnou protuberanci tryskající z jižních slunečních šířek (jih je nahoře). Snímek ve falešných barvách byl pořízen v extrémním ultrafialovém světle ionizovaných atomů Hélia ve sluneční plazmě. Obyvatelé Země obdaření správnou polohou v Evropě, na Středním východě, v Asii se budou možná moci podívat na samotné aktivity nahoře na slunečním okraji během nadcházejícího sprnového zatmění Slunce - posledního úplného zatmění Slunce druhého tisícitetí.

Štítky: Slunovrat, Eruptivní protuberance, Slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »