Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční plachtění

Uznání: High Altitude Observatory, NCAR

Sluneční korona je jemná vnější atmosféra složená z proudů energetických nabitých částic, ale ze Země je snadno viditelná pouze během úplného zatmění Slunce. Například, tento snímek úplného zatmění z roku 1991 na vrcholu Mauna Kea, Hawaii zachycuje letící momentku tajemné koronární krásy, spletitých struktur a proudů. Ve vesmíru mohou ovšem přístroje použít zákrytových disků k simulaci zatmění a daleko snadněji sledovat koronu za slunečním okrajem. Kombinovaná pozorování z experimentů na vesmírné observatoři SOHO UCVS a na palubě raketoplánu Spartan 201 přispěla ke značnému pokroku v porozumění vysokorychlostní složky částicového větru v koroně. Pozorovaní objevila důkazy magnetických vln v samotné koroně, které tlačí částice slunečního větru podél nich jako oceánské vlny umožňují jízdu surfaři. Překvapivě těžší částice mohou surfovat na magnetických vlnách rychleji - byly nalezeny kyslíkové ionty dosahující rychlosti až 500 mil/s (800 km/s), tedy rychlejší než lehčí vodíkové ionty, které tvoří většinu slunečního větru.

Štítky: Sluneční vítr, Korona, Slunce


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »