Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční plachtění

Uznání: High Altitude Observatory, NCAR

Sluneční korona je jemná vnější atmosféra složená z proudů energetických nabitých částic, ale ze Země je snadno viditelná pouze během úplného zatmění Slunce. Například, tento snímek úplného zatmění z roku 1991 na vrcholu Mauna Kea, Hawaii zachycuje letící momentku tajemné koronární krásy, spletitých struktur a proudů. Ve vesmíru mohou ovšem přístroje použít zákrytových disků k simulaci zatmění a daleko snadněji sledovat koronu za slunečním okrajem. Kombinovaná pozorování z experimentů na vesmírné observatoři SOHO UCVS a na palubě raketoplánu Spartan 201 přispěla ke značnému pokroku v porozumění vysokorychlostní složky částicového větru v koroně. Pozorovaní objevila důkazy magnetických vln v samotné koroně, které tlačí částice slunečního větru podél nich jako oceánské vlny umožňují jízdu surfaři. Překvapivě těžší částice mohou surfovat na magnetických vlnách rychleji - byly nalezeny kyslíkové ionty dosahující rychlosti až 500 mil/s (800 km/s), tedy rychlejší než lehčí vodíkové ionty, které tvoří většinu slunečního větru.

Štítky: Sluneční vítr, Korona, Slunce


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »