Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční plachtění

Uznání: High Altitude Observatory, NCAR

Sluneční korona je jemná vnější atmosféra složená z proudů energetických nabitých částic, ale ze Země je snadno viditelná pouze během úplného zatmění Slunce. Například, tento snímek úplného zatmění z roku 1991 na vrcholu Mauna Kea, Hawaii zachycuje letící momentku tajemné koronární krásy, spletitých struktur a proudů. Ve vesmíru mohou ovšem přístroje použít zákrytových disků k simulaci zatmění a daleko snadněji sledovat koronu za slunečním okrajem. Kombinovaná pozorování z experimentů na vesmírné observatoři SOHO UCVS a na palubě raketoplánu Spartan 201 přispěla ke značnému pokroku v porozumění vysokorychlostní složky částicového větru v koroně. Pozorovaní objevila důkazy magnetických vln v samotné koroně, které tlačí částice slunečního větru podél nich jako oceánské vlny umožňují jízdu surfaři. Překvapivě těžší částice mohou surfovat na magnetických vlnách rychleji - byly nalezeny kyslíkové ionty dosahující rychlosti až 500 mil/s (800 km/s), tedy rychlejší než lehčí vodíkové ionty, které tvoří většinu slunečního větru.

Štítky: Sluneční vítr, Korona, Slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »