Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bubliny symbiotických hvězd

Uznání: R. Corradi (Instituto de Astrofisica de Canarias) et al., NASA

Dvě hvězdy ve středu této mlhoviny se velice liší. Jedna je bílým trpaslíkem s hmotností jako naše Slunce ale s poloměrem tak malým jako je naše Země. Druhá hvězda je červený obr, též s hmotností zhruba jako naše Slunce ale s poloměrem tak velkým, že by zaplnil i oběžnou dráhu naší Země. Zvláštní symbiotický vztah mezi těmito dvěma hvězdami v soustavě He2-104 vytvořil planetární mlhovinu s tvarem podobným přesýpacím hodinám bez přesýpacích hodin. Rudý obr je proměnná hvězda typu Mira, pulsující hvězda, která vyvrhuje hmotu do akrečního disku, který obklopuje bílého trpaslíka. Astronomové spekulují, že když dostatečné množství hmoty dopadne na bílého trpaslíka, tak dojde k termonukleárnímu výbuchu, který vytvoří další rozpínající se mlhovinu ve tvaru přesípacích hodin. Snímek nahoře byl pořízen kamerou WFPC2 na palubě kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Přesýpací hodiny ze dvou posledních explozí jsou viditelné zvýrazněně na vloženém snímku.

Štítky: Symbiotická hvězda, Bílý trpaslík, Hvězda


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplnou náhodou

Počas snímania zatmenia Slnka sa podarilo zachytiť lietadlo A320 na linke Berlín- Antalya

Další informace »