Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální výtrysk hmoty

Uznání: SOHO Consortium, ESA, NASA

Koncem minulého měsíce se zvedlo z aktivního slunenčího povrchu eruptivní vlákno a vystřelilo do vesmíru tuto obří bublinu magnetického plazmatu. Na tomto snímku je přímé sluneční světlo sice zakryto, ale relativní poloha Slunce i velikost jsou označeny bílým půlkruhem dole ve středu. Výhled se rozprostírá až 2 nebo i více miliónů kilometrů od slunečního povrchu. Náznaky těchto explozivních událostí označované anglicky jako "coronal mass ejections" nebo CME, byly objeveny družicemi v ranných sedmdesátých letech, ale tento dramatický snímek je částí podrobné série pořízené nyní operující družicí SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory). Kolem minima cyklu slunenční aktivity se CME mohou vyskytnout jednou za týden, ale jak se přibližuje sluneční maximum, tak se dá očekávat kadence 2 i více za den. Tento CME zcela jasně nebyl nasměrován na Zemi, u silných CME lze pozorovat výrazný vliv na kosmické počasí a ty, které směřují na naši planetu mohou mít vážné důsledky.

Štítky: Asteroid, Eros


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »