Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Klenotnice hvězd NGC 4755

Uznání a copyright: Michael Bessell (RSAA, ANU), MSO

Velká různorodost barev hvězd v této otevřené hvězdokupě stojí za jejím jménem: Klenotnice. Jedna z centrálních jasných hvězd je červený veleobr na rozdíl od mnoha modrých hvězd, které ji obklopují. Hvězdokupa je též známá jako Kappa Crucis, obsahuje něco přes 100 hvězd a je asi 10 miliónů let stará. Otevřené hvězdokupy jsou mladší, obsahují méně hvězd a mají mnohem větší podíl modrých hvězd než kulové hvězdokupy. Tato Klenotnice leží asi 7500 světelných let daleko, takže světlo, které dnes vidíme bylo z kupy vyzářeno dokonce před stavbou Velkých pyramid v Egyptě. Klenotnice na snímku nahoře se rozpíná na asi 20 světelných letech a lze ji spatřit triedrem v jižním souhvězdí Kříže (Crux).

Štítky: Otevřená hvězdokupa, NGC 4755, Jewel Box


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »