Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lahvová pošta Voyagerů

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Sondy Voyager 1 a 2 vypuštěné před 25 lety jsou nyní více jak 10 miliard kilometrů od Slunce. Stále fungující Voyagery sleduje a řídí "hloubková kosmická síť" - Deep Space Network. Tyto pozoruhodné sondy, které doputovaly za vnější planety, jsou pouze třetím a čtvrtým lidským výtvorem, který opustil sluneční soustavu a následují tak sondy Pioneer 10 a 11. Ke každému Voyageru je připevněn měděný pozlacený 12. palcový disk, který obsahuje zaznamenané zvuky a obrazy, které reprezentují kultury lidstva a život na Zemi - jako zpráva v láhvi hozená do kosmického moře. Zaznamenaný materiál byl vybrán komisí, které předsedal Carl Sagan. Jednoduchá schemata na krytu (jsou vidět nahoře) symbolicky představují původ sondy a poskytují instrukce pro přehrání disku. Exotická konstrukce disků by jim měla dát dlouhou dobu života na jejich plavbě mezihvězdným prostorem. Obě sondy se nepřiblíží k jinému planetární soustavě přinejmenším po 40 000 let.

Štítky: Kosmická loď, Voyager, Sounds, Record


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2026 obdržel snímek Adama Denka s názvem „Neobvykle jasná polární záře nad Českou republikou“ Co nám to naše Slunce tropí? Téměř dva roky po slunečním maximu a my tu máme „jednu polární záři za druhou“, byť je to řečeno trochu nadneseně. Ovšem ve chvíli,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »