Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Malé mračno Magellanovo

Uznání a copyright: Josch Hambsch, Robert Gendler

Portugalský mořeplavec Ferdinand Magellan měl se svou posádkou při prvním obeplouvání planety Země spoustu času ke studiu jižní oblohy. Výsledkem je, že dva snadno viditelné divy oblohy na jižní polokouli jsou pro pozorovatele známy jako Mračna Magellanova. O těchto kosmických mračnech se nyní ví, že se jedná o trpasličí nepravidelné galaxie satelity naší větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Nahoře zachycené Malé Magellanovo mračno má asi 15 000 světelných let a obsahuje několik set miliónů hvězd. Nachází se v souhvězdí Tukana (Tucana) a při své vzdálenosti 210 000 světelných let je čtvrtou nejbližší známou satelitní galaxií k Mléčné dráze po trpasličích galaxiích ve Velkém psu (Canis Major) a Střelci (Sagittarius) a po Velkém Magellanově mračnu. Na tomto nádherném pohledu jsou v popředí také dvě kulové hvězdokupy NGC 362 (vlevo nahoře) a 47 Tucanae. Skvoucí 47 Tucanae je zhruba 13 000 světelných let daleko a je vidět napravo od Malého Magellanova mračna.

Štítky: Smc, Irregular galaxy, Small magellanic cloud, Satellite galaxy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »