Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva ohony komety Lulin

Uznání a copyright: Richard Richens (NMSU)

Běžte dnes v noci ven a podívejte se na kometu Lulin. Z tmavých míst budete potřebovat jen dobrou hvězdnou mapu a trochu vytrvalosti, ale dobrou službu vám prokáže i širokoúhlý triedr. Kometa Lulin včera prošla nejblíže k Zemi, a tak si v několika následujících dnech udrží svoji jasnost. Kometa je nyní téměř 180° od Slunce, takže je vidět skoro celou noc, ale po obloze se pohybuje o asi deset měsíčních úplňků za noc. Snímek komety Lulin nahoře z Nového Mexika v USA zachycuje, jak nádherně vypadala před dvěma dny. Centrální koma komety je dosti zelená, a tato barva ukazuje na zářící kyanové a molekulární uhlíkaté plyny. V pozadí jsou dobře vidět jasné hvězdy a vzdálená spirální galaxie. Vlevo je vidět, jak z komety vybíhá žlutý prachový ohon sledující kometu, zatímco vpravo je vidět textura modravě zářícího iontového ohonu mířícího pryč od Slunce. V několika minulých týdnech se oba tyto ohony ze Země jevily v opačných směrech. Očekává se, že v příštích týdnech kometa Lulin pomalu zeslábne.

Štítky: Ion tail, Comet lulin, Dust tail


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »