Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Původ zlata

Image Credit: Dana Berry, NASA

Odkud pochází zlato vašich šperků? Nikdo pořádně neví. Poměrně hojný výskyt zlata v naší Sluneční soustavě se zdá být vyšší, než jak mohl vzniknout v raném vesmíru, ve hvězdách a dokonce i v typických výbuších supernov. Někteří astronomové nedávno navrhli, že na neutrony bohaté těžké prvky, jako je zlato by mohly snadněji vznikat při vzácných na neutrony bohatých explozích, jako jsou srážky neutronových hvězd. Na obrázku nahoře je umělecká představa jak se k sobě, těsně před srážkou, po spirále blíží dvě neutronové hvězdy. Jelikož srážky neutronových hvězd se také považují za původce krátce trvajících gama záblesků, tak je možné, že už vlastníte suvenýr z jedné takové silné exploze ve vesmíru.

Štítky: Supernova, Gama vzplanutí, Gold


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »