Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lokalizovány krátké gama záblesky

Uznání ilustrace: Dana Berry, NASA

Co způsobuje gama záblesky? Nejenergetičtější známý typ explozí ve vesmíru objevený před více jak 30 lety zůstává záhadou. Nyní se ukazuje, že možná nemá pouze jedinou příčinu. Gama vzplanutí (GRBs - gamma-ray bursts) s dlouhým trváním byla v několika minulých letech lokalizována do modrých oblastí ve vesmíru, které jsou bohaté na vznikání hvězd. V těchto oblastech často vybuchují hmotné mladé hvězdy na konci svých krátkých životů. Astronomové spojují tato gama vzplanutí s dlouhým trváním, tedy s trváním od 2 sekund do několika minut, s typem stelárních explozí běžných pro mladé hmotné hvězdy. V několika málo minulých měsících byla také konečně lokalizována gama vzplanutí s krátkých trváním a zjistilo se, že k nim dochází v různých typech oblastí, nejen v modrých oblastech bohatých na vznikající hvězdy. Mnoho astronomů proto nyní teoretizuje, že krátká gama vzplanutí, která typicky trvají méně jak jednu sekundu, jsou výsledkem odlišného procesu jak u dlouhotrvajících vzplanutí. Podle vedoucího modelu ke krátkým vzplanutím dochází, když neutronová hvězda dopadne buď na jinou neutronovou hvězdu, nebo na černou díru. K takovým srážkám může docházet i dlouho poté, co hvězdotvorné oblasti vyhasly. Ilustrace nahoře zobrazuje dvě neutronové hvězdy při závěrečném přibližování jedné k druhé na svým oběžných drahách ve spirále smrti, která může skončit krátkým gama zábleskem GRB.

Štítky: Galaxie, GRBs, Short hard GRBs


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »