Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollonova Analema

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Slunce dnes při své cestě na jih překročí v 20:44 světového času nebeský rovník. Rovnodennost (equinox = noc je stejně dlouhá jako den) je astronomická událost, která na severní polokouli vyznačuje první podzimní den a na jižní první jarní den. Se Sluncem na nebeském rovníku mohou pozemšťané zakusit téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Oslavujme tímto pozoruhodným záznamem roční dráhy Slunce na pozemské obloze pořízeným pomocí mnoha plánovaných expozic na jediné políčko 35 milimetrového filmu. Expozice byly pořizovány ve stejnou denní dobu (9:00 místního času) a zachytily polohy Slunce od 7. ledna do 20. prosince 2003. Násobné obrazy Slunce vytvářejí protínající se křivku známou jako analema. V popředí je zachycen Apollonův chrám ve starověkém Korintu v Řecku, což je vhodné pro analemu, takže byl digitálně spojen se snímkem na film. Data rovnodennosti odpovídají středním bodům (nikoliv průsečíku) analemy. Křivka je orientována směrem a výškou odpovídajícím chrámu, takže poloha Slunce pro zářijovou rovnodennost je ten horní střední bod u středu obrázku. Letní a zimní slunovrat jsou vrch a spodek analemy.

Štítky: Apollo, Rovnodennost, Roční období, Analemma, Film


42. vesmírný týden 2025

42. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 10. do 19. 10. 2025. Měsíc je vidět nad ránem a po poslední čtvrti bude ubývat k novu. Jeho světlo nebude večer rušit pozorování komet. Jasnější je C/2025 A6 (Lemmon), o něco slabší C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc, Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je zatím málo aktivní. SpaceX plánuje opět testovat Super Heavy Starship při letu IFT-11. Před 50 lety byla vypuštěna první plně operační geostacionární meteorologická družice GOES-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 A6 L (Lemmon)

Fotografované na Ďáblickej hvězdárni cez elektronický set DDT (Dobrá Ďáblická Třicítka).

Další informace »