Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebeské žíly

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Transfúze slunečního světla tmavou oblohou, to je výjmečný obraz nočních svítících mraků tento měsíc nad švédským ostrovem Gotland. Ledová oblaka odrážejí z hranice vesmíru ve výši asi 80 kilometrů nad zemským povrchem sluneční světlo, přestože Slunce samotné je při pohledu ze země pod obzorem. Obvykle jsou vidět v letních měsících ve vyšších šířkách a tento červenec byla tato oblaka vidět hodně. Nazývají se také polární mezosférická oblaka a zřejmě vznikají, když vodní pára vynášená do horní atmosféry kondenzuje na jemných prachových částicích z meteorů nebo z vulkanického prachu. Družice NASA AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere) poskytuje každodenní projekci nočních svítících mračen tak, jak jsou vidět z vesmíru.

Štítky: Polar mesospheric clouds, NLC, Night shining clouds


47. vesmírný týden 2025

47. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 11. do 23. 11. 2025. Měsíc bude v novu, ráno se potká s Venuší. Saturn je dobře vidět večer, stejně tak můžeme hledat i Neptun a Uran. Později v noci se přidává Jupiter. Viditelnost Venuše ráno je již velmi špatná. Aktivita Slunce se po období vysoké aktivity opět snížila, ale může se v týdnu zvýšit, až se natočí nová aktivní oblast z odvrácené strany. Na obloze můžeme vidět čtyři jasnější komety včetně mezihvězdné 3I/ATLAS. Nastává slabé maximum meteorického roje Leonid. Blue Origin si připsala první přistání orbitální rakety New Glenn a vynesení sond EscaPADE k Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z Vídně na Měsíc

Let Vídeň Praha den po úplňku.

Další informace »