Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

K zániku odsouzená hvězda eta Carinae

Uznání: J. Morse (Arizona State U.), K. Davidson (U. Minnesota) et al., WFPC2, HST, NASA

Eta Carinae může co chvíli vybuchnout. Nikdo ovšem neví kdy, může to být příští rok, nebo za milión let. Hmotnost eta Carinae je asi 100 krát větší, než je hmotnost našeho Slunce, což ji činí výborným kandidátem na opravdovou supernovu. Historické záznamy ukazují, že asi před 150 lety eta Carinae prošla neobvyklým vzplanutím, které ji učinilo jednou z nejjasnějších hvězd na jižní obloze. Eta Carinae v mlhovině Klíčová dírka je v současnosti jedinou hvězdou, o které se předpokládá, že emituje přírodní LASERové záření. Na tomto snímku, který byl pořízen v roce 1996, jsou vidět kolem neobvyklé mlhoviny, která tuto neposednou hvězdu obklopuje, nové podrobnosti. Nyní jsou zřetelně vidět dva odlišné laloky, horká centrální oblast a podivné radiální pruhy. Laloky jsou vyplněny pásy plynu a prachu, který absorbuje modré a ultrafialové světlo emitované v jejím centru. Tytu pruhy ovšem zůstávají bez vysvětlení.

Přednašky APOD zdarma: Editor bude přednášet v lednu ve Filadelfii a v New York City.

Štítky: Eta Carinae, Hvězda, Supernova


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10P/Tempel 6. 6. 2026

10P/Tempel 2 6. 6. 2026 2:12-2:57 SELČ, 23×2 min, WO FLT98/618 v ohnisku 510 mm, ASI294MC Pro, ořez na asi čtvrtinu pole

Další informace »