Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá slunce v NGC 7129

Uznání a copyright: Robert Gendler,
Roberto Colombari, Eric Recurt, Adam Block - Additional Data: Subaru (NAOJ)

Uvnitř prašné NGC 7129, asi 3000 světelných let daleko v královském souhvězdí Kefeus (Cepheus), jsou stále mladá slunce. Zatímco tyto hvězdy jsou poměrně mladistvého věku, pouhých pár miliónů let, tak je velice pravděpodobné, že naše vlastní Slunce vzniklo v podobné hvězdné porodnici asi před pěti miliardami let. Na ostrém snímku stojí nejvíc za pozornost nádherná modravá prachová mračna, která odrážejí světlo mladistvých hvězd. Ale kompaktní, temně červené srpkovité útvary také znamenají energetické mladé stelární objekty. Jsou známy jako Herbig-Harovy objekty a jejich tvar a barva je charakteristická zářícím vodíkem, který byl stlačen rázem z výtrysků proudících pryč z nově zrozených hvězd. Bledší rozsáhlejší vlákna červené emise se propojují s modravými mračny, která vznikají z prachových zrn efektivně konvertujících ultrafialové světlo na viditelné červené světlo fotoluminiscencí. Zárodečný plyn a prach v této oblasti se nakonec rozptýlí a jak budou volně vázané kupy obíhat kolem středu Mléčné dráhy, tak se hvězdy rozptýlí. Při zpracování tohoto pozoruhodného kompozitního obrazu se ukázala slabá vlákna červené emise vpravo nahoře. Nedávno byly rozpoznány jako pravděpodobné pozůstatky supernov a nyní je analyzuje Bo Reipurth (Havajská univerzita), který získal obrazová data z dalekohledu Subaru. Pohled v odhadované vzdálenosti NGC 7129 zabírá přes 40 světelných let.

Štítky: Star-formation, Ngc7129, Herbig-Harovy objekty, Photoluminesence


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »