Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io nad Jupiterem z Voyageru 1

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Voyager 1; Processing & Copyright: Alexis Tranchandon, Solaris

Kosmická sonda Voyager 1 proletěla kolem Jupiteru a jeho měsíců už v roce 1979. Snímky na této mozaice ukazují Io na pozadí difúzních vířících oblačných pásů obří plynné planety Jupiter, jak zaznamenala kamera Voyageru ze vzdálenosti asi 8,3 miliónů kilometrů. Snímek Io na této mozaice může být prvním, na kterém jsou vidět podivné kruhovité útvary na povrchu Io s tmavými středy a světlými lemy, které měří přes 60 kilometrů. Nyní je známo, že jsou vulkanického původu, ale tehdy se považovaly za impaktní krátery, jak jsou běžně vidět na pevných tělesech v celé Sluneční soustavě. Jak se Voyager dále přibližoval k Io, tak podrobnější snímky ukázaly bizarní svět bez impaktních kráterů, který svůj povrch často obnovuje vulkanickou aktivitou. Už dříve v polovině tohoto roku začala kolem Jupiteru obíhat nová kosmická sonda NASA Juno a minulý týden proletěla jen 5000 kilometrů od jeho mračen. Doufá se, že Juno v průběhu dalších dvou let o Jupiteru objeví nové věci, například co je v jeho jádře.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Jupiter, Io, Voyager


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »