Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io nad Jupiterem z Voyageru 1

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Voyager 1; Processing & Copyright: Alexis Tranchandon, Solaris

Kosmická sonda Voyager 1 proletěla kolem Jupiteru a jeho měsíců už v roce 1979. Snímky na této mozaice ukazují Io na pozadí difúzních vířících oblačných pásů obří plynné planety Jupiter, jak zaznamenala kamera Voyageru ze vzdálenosti asi 8,3 miliónů kilometrů. Snímek Io na této mozaice může být prvním, na kterém jsou vidět podivné kruhovité útvary na povrchu Io s tmavými středy a světlými lemy, které měří přes 60 kilometrů. Nyní je známo, že jsou vulkanického původu, ale tehdy se považovaly za impaktní krátery, jak jsou běžně vidět na pevných tělesech v celé Sluneční soustavě. Jak se Voyager dále přibližoval k Io, tak podrobnější snímky ukázaly bizarní svět bez impaktních kráterů, který svůj povrch často obnovuje vulkanickou aktivitou. Už dříve v polovině tohoto roku začala kolem Jupiteru obíhat nová kosmická sonda NASA Juno a minulý týden proletěla jen 5000 kilometrů od jeho mračen. Doufá se, že Juno v průběhu dalších dvou let o Jupiteru objeví nové věci, například co je v jeho jádře.

Stáhněte si zdarma: Kalendář APOD 2017 se snímky NASA.

Štítky: Jupiter, Io, Voyager


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »