Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. leden 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. leden 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Daphnis: Tvůrce vln

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Kosmická sonda Cassini se 16. ledna přiblížila k vnějším okrajům Saturnových prstenců a zachytila dosud nejpodrobnější pohled na měsíček Daphnis. Malý měsíc měří asi 8 kilometrů a obíhá uvnitř Keelerova dělení jasných prstenců, kde způsobuje vlny. Asi 42 kilometrů široká vnější mezera je na snímku zmenšená pozorovacím úhlem sondy Cassini. V materiálu prstenců při průchodu měsíčku zleva doprava vznikají na jeho okraji vlivem slabé gravitace vlny. V materiálu prstenců je za Daphnisem vidět slabá vlnka. I na Daphnisu jsou vidět pozoruhodné podrobnosti, včetně úzkého hřebene kolem rovníku, nejspíš jde o nahromaděný materiál částic prstence.

Zúčastněte se: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Saturnovy prstence, Daphnis, Keelerovo dělení


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »