Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bílá bitva v Černém moři

Uznání: NASA, Aqua, MODIS

V pozemských mořích jich už zahynuly bilióny. Zvápnělé skořápky mrtvých dávno vytvořily bílé útesy u Doveru. Bitva mezi kulovitými světlými jednobuněčnými řasami, fytoplanktonem zvaným kokolitky, a ještě menšími viry ve tvaru diamantu zvaných kokolitviry, zuří desítky miliónů let. Kokolitky absorbují atmosférický oxid uhličitý a v této bitvě si pomáhají křídovým brněním. Bitva je to tak rozsáhlá, že kokolitky ze zemské atmosféry odstraňují významnou část oxidu uhličitého a zvířatům i lidem tak zlepšují dýchatelnost vzduchu. Na snímku NASA z roku 2012 z družice Aqua je vidět rozkvetlými kokolitkami světle modře zbarvené Černé moře.

Zkoumejte vesmír: Generátor náhodných APODů.

Štítky: Kokolitkycoc, Fytoplankton, Země


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »